Elmaslı tel ile mermer üretiminde basamak geometrisinin kesme performansı üzerine etkileri
Effects of bench geometry on cutting performance of marble production with diamond wire
  1. Tez No: 245918
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAT DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, elmaslı tel ile mermer ve doğal taş üretiminde basamak geometrisinin kesme performansı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Emmioğlu A.Ş. Amasya bej ve Özmersan A.Ş. Sivas sarı traverten ocaklarında gerekli ölçümler yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilerek, basamak geometrisinin elmaslı tel kesme performansı üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca elmaslı boncuklarda meydana gelen aşınmalar ölçülmüş ve birim aşınma miktarları belirlenmiştir.Aşınma ve saatlik kesme kapasitesi açısından bej sahası için en uygun kesim alanı 75-90 m2 ve kesme yüksekliği/kesme derinliği oranı 0.2-0.6 arasında, traverten sahası için en uygun kesim alanı 58-70 m2 ve kesme yüksekliği/kesme derinliği oranının 0.4-0.5 arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main aim is to investigate the effects of bench geometry on cutting performance of marble and natural stone production with diamond wire. For this purpose, necessary measurements were made in Emmioğlu Inc. Amasya beige quarry and Özmersan Inc. Sivas yellow travertine quarry and the results of these measurements were evaluated to determine the effects of bench geometry on diamond wire cutting performance. Also wear occurred on diamond beads was measured and the amount of wear per unit was determined.In terms of wear and hourly cutting capacity, for beige and travertine quarry, the optimum cutting area vary between 75-90 m2 and 58-70 m2 while the optimum (most appropriate) cutting height/cutting depth ratio vary between 0.2-0.6 and 0.4-0.5, respectively.