Metal tozu üretiminde yeni bir yöntem (Elektrik ark yöntemi)
A new method for metal powder production (Electric arc method)
  1. Tez No: 98113
  2. Yazar: YUSUF FEDAİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye de metal tozu ile malzeme üretimi gün geçtikçe hızla artmaktadır. Metal tozu üe üretilen malzemelerin büyük çoğunluğu otomotiv ve elmaslı kesici takım sanayiinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, metal tozu elde etmek için temeli atomizasyon yöntemine dayanan yeni bir metot geliştirilmiştir. Tel elektrot,basınçlı hava ve döner diskten oluşan deney düzeneği, metal tozu tane büyüklüğünü etkileyen parametreleri değiştirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu deney düzeneğinde tel sürme mekanizması ile sürülen çelik teller, çubuk telin ucu ile döner diskin arasında meydana gelen ark sayesinde eritilmektedir. Deneylerde çeşitli çaplarda çelik teller deney düzeneğiyle toz haline getirilmiştir. Elde edilen metal tozlarının elek analizleri yapılarak sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Elde edilen sonuçlardan değişken parametrelerin metal tozunun tane boyutu üzerine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the production of metal powder has been rapidly growing. The products produced by metal powder are mainly used in automotive industry. In this study, a new metal powder production method, based on atomisation technique, has been developed. In order to study the effecting parameters such as; wire electrode, pressurised air and rotating disk, an experimental test facility has been constructed. In the experiments, steel wires with various diameters were melted by means of electric arc developed between the tip of wire and the rotating disk. Sieving analysis of metal powder is carried out and the results are discussed. The effect of parameters on metal powder size in investigated.