Yük vagonlarında yükleme boşaltma için optimum kapı mekanizması analizi ve sentezi
Optimum gate mechanism analysis and synthesis for loading and unloading of railcars
  1. Tez No: 245917
  2. Yazar: SEYİT KÜLTÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ALİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, TÜDEMSAŞ'ın bakım onarımını gerçekleştirdiği FAD-WU yük vagonlarının kapak açma mekanizmasının modernize edilmesi konu edilmektedir.Sürekli bakım onarımı yapılan FAD vagonların bakım maliyetlerini düşürmek ve vagonun uzun süre kullanımda kalmasını sağlamak amacıyla kapak açma mekanizmasının modernizasyonunu gerçekleştirmek amacıyla çalışılmıştır.Dökme mal taşıdığı için yük yan kapaklara içeriden dışarıya doğru baskı yapmakta ve kapakları tutan dillerin kolayca açılmasını ve kapanmasını engellemektedir.Yapılan gözlemler neticesinde kapağın rahat açılabilmesi için vagonun içinden dışarıya doğru baskı yapan yükün kuvvet etkisinin sıfırlanması gerektiğidir.Bunu sağlamak amacıyla kapağı açma ve kapama yönünde hareketini kontrollü şekilde sağlayacak ve kilitlenerek kapağın yük dolumu esnasında veya taşıma esnasında açılmasını engelleyecek mekanizmaya gereksinimimiz ortaya çıktı.Sahada kullanımı, bakım onarım faaliyetlerinin zorluğu yüzünden TÜDEMSAŞ yetkilileri hidrolik, pnömatik veya elektrik enerjisinden yaralanarak çalışan bir mekanizmanın olmasını istemedikleri için mekanik bir çözüm üzerinde çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, modernization of gate opening mechanism of FAD-WU railcar is repaired by TÜDEMSAŞ.The aim of study is continuously repaired the FAD-WU railcar in use for a long time and decreasing maintenance cost. For this reason gate opening modernization of mechanism realized.Carrying good is loaded in bulk into railcar. Bulk materials force side gates and holding the gates closed and prevent the opening of them is easy.As a result of observation is made of the cover can be opened easily from inside of the wagon load of outward pressure which means you must reset the force.To achieve this purpose in the direction of door opening and closing movement to provide controlled and locked the door or during transportation of the load during filling we need mechanisms to prevent the opening appeared.TÜDEMSAŞ authorities want to mechanism should mechanically because hydraulic, pneumatic or electrical energy can not find at field and maintenance of this kind of machines are hard. For this reason we have to find mechanical solution.