Konut tipi çok katlı betonarme yapıların hasar görebilirliğinin pushover analizine göre belirlenmesi
Determining of vulnerability of multistorey reinforced concrete structures by using pushover analysis
  1. Tez No: 245959
  2. Yazar: KAZIM TEKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CEMAL GENEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Antakya bölgesinden seçilen 10 adet betonarme konut tipindeki yapının sismik performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Binalar Antakya bölgesindeki genel betonarme yapı stokunu temsil edebilecek şekilde seçilmiş ve doğrusal olmayan statik hesaplamalara olanak veren ETABS analiz programı ile modellenmiştir. Yapıların sismik performansları Applied Technology Council (ATC) ve Federal Emergency Management Agency (FEMA) yönetmeliklerinde önerilmiş olan ?Kapasite Spektrumu Yöntemi? ve ?Performansa Dayalı Tasarım? metotları ile bulunmuş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) - 2007'de önerilen diğer doğrusal olmayan analiz yöntemleri de kısaca açıklanmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, Türkiye genelindeki konut tipi betonarme yapıların sismik performanslarının belirlenmesi ile ilgili daha önceden yapılmış olan araştırma sonuçları ile uyumludur. Bu tez çalışmasında elde edilen veriler, 106M420 numaralı Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi ve 107M445 numaralı TÜBİTAK-Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) projesi için veri tabanı oluşturmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed the determination of seismic performance of 10 mutlistorey RC structures that selected in Antakya region. These structures were choosen as representative of reinforced concrete structures in Antakya region. They were modelled with ETABS structural analysis programme that enable to perform nonlinear static analysis. Seismic performance of these structures were computed with Capacity Spectrum Method and Performance Based Design that are suggested by Applied Technology Council (ATC) and Federal Emergency Management Agency (FEMA), respectively, and their results were compared. Also other nonlinear analysis methods suggested by DBYBHY - 2007 were explained briefly. Results that were obtained with this study are aggree well with the results have been handled by past research studies for the determination to seismic performance of multistorey reinforced concrete structures in Turkey. All the datas of this thesis used to constitute a database for The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) project which has reference number 106M420 and TUBITAK-International Bureau of the BMBF project has reference number 107M445.