Mitigation techniques for the energy hole problem in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlarda enerji boşluğu problemini hafifletmek için teknikler
  1. Tez No: 245992
  2. Yazar: ILİR BOJAXHİU
  3. Danışmanlar: PROF. CEM ERSOY, YRD. DOÇ. ERTAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda dengesiz enerji tüketimi sistem ömrünü ciddi şekildeetkileyebilir. Tek bir veri toplama merkezine bağlı olan algılayıcılar merkez etrafındakialgılayıcıların yüksek bir veri trafiğine maruz kalmalarına sebep olurlar. Yüksek trafik,algılayıcıların enerjisinin daha hızlı tüketilmesine sebep olur ve merkez etrafında delikleroluşmaya başlar. Bu problem, enerji deliği problemi olarak bilinir. Her ne kadar buproblem ağ topolojisine bağlı bir problem olsa da, ağ ömrünü uzatmak ve deliklerinoluşmasını geciktirmek icin değişik stratejiler geliştirilebilir.Bu çalışmada, gözetim amaçlı telsiz algılayıcı ağlarda enerji deliklerinin etkisiniazaltmak için geliştirdiğimiz üç yaklaşımın başarımını inceledik. Farklı ağ ayarları vestratejilerinin sistem gözetim kalitesine etkilerini analiz edebilmek için benzetimlerim-izde gerçekçi bir algılayıcı modeli, ortama erişim kontrolü ve yönlendirme protokollerikullandık.
Özet (Çeviri)
Uneven energy consumption in wireless sensor networks can drastically reduce the network lifetime. The large number of sensors reporting to a single data collection sink exposes the sensors around the sink to a higher traffic load. This causes the energy at these nodes to be consumed more rapidly which is known as the energy hole problem in wireless sensor networks. Although this problem is inherent to the network topology, several strategies can be developed to delay the hole formation and thus extend the network lifetime.In this work, we measure the performance of three different approaches used to mitigate the energy hole problem in surveillance wireless sensor networks. We evaluate the surveillance quality of the network over time for different network configurations and mitigation strategies using realistic sensor models, MAC and routing protocols in simulations.