Conversion of current mode continuous time sigma delta converters from 1 bit to 3 bits
1 bitlik akım kipli srekli zamanlı sigma delta çeviricilerin 3 bite çevirilmesi
  1. Tez No: 245991
  2. Yazar: FEYYAZ MELİH AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde elektronik uygulamalarda sıkça kullanılan sigma delta analog sayısal dönüştürücülerde giderek yüksek hızlara ve düşük güç harcamalarına ulaşılmaktadır. Hızı ve güç harcamasını etkileyen en önemli etken sigma delta analog sayısal dönüştürücünün çeşididir. Daha yüksek hızlara ulaşmak için ayrık zamanlı tasarım kullanmak yerine sürekli zamanlı tasarım kullanmak daha mantıklıdır. Sigma delta analog sayısal dönüştürücünün performansını etkileyen diğer bir etken de tasarımın akım modlu veya gerilim modlu olmasıdır. Tasarımın akım modlu olmasının gerilim modlu olmasına göre artıları çok fazladır ancak çözünürlük arttıkça akım modlu tasarımda gerilim modlu tasarıma göre birkaç eksi durum oluşmaktadır.Bu tezde ise başta daha önceden sürekli zamanlı akım modlu tasarlanmış bir 32 MHz çalışma frekansı 128 MHz örnekleme frekansı olan dördüncü derece bir bant geçiren bir bitlik sigma delta analog sayısal dönüştürücü hakkında kısa bir özet ve bu yapının testi bulunmaktadır. Ardından bu yapının bir bitten üç bite çıkartılması anlatılmıştır ve yeni yapının testi yapılmıştır. Sonuç olarak 128 MHz örnekleme frekansı, 32 MHz çalışma frekansı olan üç bitlik bir dördüncü derece bant geçiren akım modlu, sürekli zamanlı sigma delta analog sayısal dönüştürücü tasarımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sigma delta analog digital converters which are widely used in electronics are gradually achieving faster speeds and lower power consumption. The most important factor that affects speed and power consumption is the type of the sigma delta analog digital converter. To achieve higher speed, using continuous time design instead of discrete time design is more reasonable. The other factor that affects the performance of the sigma delta analog to digital converter is the mode of the design which is current mode or voltage mode. Current mode design has a lot of advantages against voltage mode design but there are a few disadvantages of the current mode design when the resolution of the sigma delta analog digital converter increases.First of all, in this thesis, there is a summary of a one bit 4th order continuous time current mode sigma delta analog digital converter with 128 MHz sampling frequency and 32 MHz operating frequency which was designed before. Also, the test of the same structure is included. Moreover, upgrading the structure from one bit to three bit and the test of the new structure are explained. Hence, a three bit 4th order continuous time current mode sigma delta analog digital converter with 128 MHz sampling frequency and 32 MHz operating frequency is presented.