Improvement of calorimeter-based muon identification and its application to H -> ZZ* -> 4l analysis in the ATLAS experiment
ATLAS deneyinde kalorimetre temelli müon teşhisinin geliştirilmesi ve H -> ZZ* -> 4l analizine uygulanması
- Tez No: 245993
- Danışmanlar: DOÇ. SERKANT ALİ ÇETİN, PROF. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ATLAS dedektörünün en dış katmanı olan müon spektrometresi müonların dedekte edilmesi ve özelliklerinin ölçülmesi için tasarlanmıştır. Dedektörün diğer kısımlarındaki ölçümlerin müon spektrometresinden elde edilen ölçümler ile birleştirilmesi müon ölçüm ve teşhis performansını arttırmaktadır. Bu stratejilere tamamlayıcı bir etkide bulunan başka bir yöntem de, müonların spektometredeki ölçümleri kullanılmaksızın kalorimetrede teşhis edilmesidir. Müonların kalorimetrede bıraktıkları enerjinin ayırtedilebilir karakteristiği, enerji kaybı ölçümlerinin müonları teşhis etmede kullanılmasını sağlar. Bu yöntemin özellikle kullanışlı olduğu durumlar, düşük momentumlarından dolayı müon spektrometresinin içinden geçemeyen ya da ona ulaşamayan, veya müon spektrometresinin akseptansının düşük olduğu yerlerde bulunan teşhis edilememiş müonların teşhis edilmesidir.Bu tez calışması kapsamında kalorimetre temelli müon teşhisi algoritmalarından biri geliştirilmiştir. Algoritmanın yeni performansı ve H -> ZZ* -> 4l kanalının analizine uygulanmasının sonuçları gösterilmiştir. Ayrıca, daha da iyi bir performans sağlayacak muhtemel ilaveler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Outermost part of the ATLAS detector, the muon spectrometer, is dedicated for detection of muons and measurement of their properties. However, combining the measurements from other parts of the detector with muon spectrometer measurements improves the performance of reconstruction and identification of muons. A complementary method to these strategies is the identification of muons in the calorimeter, without using the muon spectrometer measurements. Energy deposition of muons in the calorimeter has distinct characteristics, which enables their identification by using the energy loss measurements. This method is especially useful for identification of the muons that are failed to be reconstructed due to their insufficiently low momenta to traverse the full muon spectrometer or even to reach it, or due to traversing low-acceptance regions of the muon spectrometer.One of the calorimeter-based muon identification algorithms has been improved within this thesis work. The performance of the improved algorithm and the results of its application to H ? ZZ (?) ? 4l analysis are presented. Also, possible extensions for further improvements are discussed.