Classical and modern treatments of Riemann zeta function
Klasik ve modern yöntemlerle Riemann zeta fonksiyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 246005
  2. Yazar: MURAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tate'in doktora tezi, Sayı Cisimlerinde Fourier Analizi ve Hecke'nin Zeta Fonksiyonları,adı deyimleşmiş ender tezlerden biridir. Erich Hecke'nin L-fonksiyonlarınınanalitik özelliklerini konu edinen bu tezde, adeller grubu üzerinde Fourier analizi yapılarakHecke'nin sonuçları yeniden elde edilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde, Riemannzeta fonksiyonunun klasik yöntemle ele alınması üzerine kısa bir bölümün ardından,Tate'in tezi ışığında yerel teori, sınırlı direkt çarpım ve global teori incelenmiştir. Ayrıcakuadratik cisimlerin asal bölenleri ve p-adik cisimlerin kuasi-karakterleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tate?s doctoral thesis, Fourier Analysis in Number Fields and Hecke?s Zeta-Functions, on the analytic properties of the class of L-functions introduced by ErichHecke, is one of the relatively few such dissertations that have become a byword.In it the methods, novel for that time, of Fourier analysis on groups of adeles, wereworked out to recover Hecke?s results. In this M.S. thesis, after a brief chapter on theclassical treatment of Riemann zeta function, we discuss the local theory, restricteddirect products, and the global theory following Tate?s thesis. We compute primedivisors of quadratic fields and quasi-characters of p-adic fields.