A simulation model for blood cholesterol dynamics and related disorders
Kan kolesterolü dinamikleri ve ilgili hastalıklar üzerine bir dinamik simulasyon modeli
  1. Tez No: 246011
  2. Yazar: EMRE MUZAFFER DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: PROF. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Fizyoloji, Biology, Industrial and Industrial Engineering, Physiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kolesterol metabolizması ve kolesterol dinamiklerini etkileyen faktörler kişinin genetik özelliklerini, diyetini, egzersiz ve ilaçlarını içeren karmaşık bir sistemdir. Yüksek kolesterol konsantrasyonları yüksek kalp-damar hastalıkları riskiyle ilişkili olduğu için kolesterol birçok modelleme çalışmasının konusu olmuştur. Bu çalışmaların amacı genellikle bazı parametreleri belirlemek, ölçmek ya da kolesterol mekanizması hakkındaki bazı hipotezleri test etmektir. Simulasyon modellerinin odağı genelde hücresel düzeydedir, matematiksel modeller ise analitik çözülebilirlik uğruna pekçok varsayım içerirler. Yani her iki tip model de genellikle bütüncül (sistemik) bir bakış açısına sahip değildir.Bu çalışmada, tipik kolesterol çalışmalarında olmayan bütüncül bir yaklaşıma sahip olan sistem dinamikleri yöntemi, kolesterol metabolizmasının dinamiklerini modellemek ve anlamak için kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, sağlıklı ya da yüksek kolesterole sahip hastalarda, vücut ağırlığı dinamiklerini, diyet ve egzersiz düzeylerini hesaba katıp uzun dönemli kolesterol dinamiklerini oluşturabilecek sürekli-zamanlı bir simulasyon modeli kurmaktır. Değişik tipteki kan kolesterollerinin ve vücut ağırlığının davranışları hem sağlıklı hem de yüksek kolesterole sahip hastalarda model tarafından oluşturulabilmiştir. Bir kişinin diyetini değiştirerek ve/veya daha fazla egzersiz yaparak daha sağlıklı kolesterol düzeylerine ulaşabileceği senaryo analizi kisminda gösterilmiştir. Ayrıca kişi kilo vermese bile, egzersiz yapmanın diyet yapmaktan daha etkili olduğu gözlenmiştir. Yüksek tansiyona sahip hastalarda ise, model ilaçların nasıl çalıştığını etkin bir şekilde temsil etmiş ve hastaların daha sağlıklı kolesterol seviyelerine nasıl ulaşabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cholesterol metabolism and other factors affecting its dynamics comprise a complex system which includes genetics of the person, diet, exercise, and drugs. High concentrations of cholesterol are related with higher risk of cardiovascular diseases, therefore cholesterol is the subject of many modeling studies. The purpose of these studies is generally identifying or quantifying some parameters, or testing some hypothesis about cholesterol mechanism. Focus of the simulation models are mostly at the cellular level, whereas mathematical models usually make several assumptions for the sake of analytical tractability. As such, these types of models do not typically adopt a systemic view.In this study, system dynamics method, which has a systemic view that other cholesterol studies lack, is employed in modeling and analyzing the dynamics of cholesterol metabolism. The goal of this thesis study is to construct a continuous dynamic simulation model that can generate long term dynamics of cholesterol in healthy and hypercholesterolemic subjects, taking into account body weight dynamics, diet, and exercise of the person. For both healthy and hypercholesterolemic subjects the model is able to generate realistic behaviors of different types of blood cholesterol, and body weight. In the scenario analysis section it is shown that a person can have healthier cholesterol levels by changing her/ his diet and/or doing more exercise. Also it?s observed that exercise is more effective than diet even in the case when the subject does not lose weight. In the case of hypercholesterolemic patients, the model effectively mimics the way the drugs work and shows how the patient can reach healthier cholesterol levels.