A dynamic simulation model for long term bone mass homeostasis and osteoporosis
Uzun dönemli kemik kütlesi özdengesi ve kemik erimesi üzerine bir dinamik benzetim modeli
- Tez No: 297825
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osteoporoz, düşük kemik kütlesi ve artan kırılma riski ile ortaya çıkan bir iskelet hastalığıdır. Her iki cinsiyette de görülmesine rağmen, hastalık kadınlar arasında menopoz sonrasında oldukça sık görülmektedir. Hastalığın temel sebepleri arasında azalan östrojen seviyesi, değişen fiziksel aktivite alışkanlıkları ve yetersiz kalsiyum alımı sayılabilir. Postmenopoz kadınların ve seksen yaşını geçmiş kadınların önemli bir oranı osteoporozdan etkilenmektedir. Osteoporotik kırılmalarla ilişkin artan bir ölüm oranı gözlenmektedir. Bu tezin amacı, postmenopozla ilişkili kemik kaybının uzun dönemli davranışını gerçekçi bir şekilde üreten bir dinamik benzetim modeli kurmaktır. Bu amaçla, kemiğin mekanik özellikleri ve kandaki kalsiyum dengesiyle ilişkileri üzerine odaklanmış bir sistem dinamiği modeli kurulmuştur. Elde edilen tıbbi verilerle yapılan karşılaştırmalar göstermektedir ki model, kadınlarda hem postmenopoz hem de menopoz haricindeki sebeplerle oluşan kemik kaybının davranışını gerçekçi bir şekilde üretmektedir. Model ile yapılan deneyler kemik sağlığı açısından kemik dokusundaki gerilmelerin belli bir eşik değerin üzerinde tutulmasının çok önemli olduğunu göstermektedir. Medikal ve medikal olmayan müdahalelerle menopoz sonrası kemik kaybını iyileştirmek mümkündür ancak osteoporoz tedavisinde en etkili yöntemler ilaç ve hormon tedavileri olarak öne çıkmaktadır. Benzetim deneyleri, menopoz dışı kemik kaybını önleyebilmek için, hem menopoz öncesi hem de sonrası kalsiyum alımının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a skeletal disorder related to low bone mass and increased risk of fracture. Although it is seen in both sexes, the disease is more prevalent among women after menopause. Decreased estrogen level, altered physical activity and insufficient dietary calcium supplementation are the basic causes of the disease. A considerable percent of postmenopausal and women aged over 80 are affected by osteoporosis. There is an increasing mortality and morbidity rate related to osteoporotic fractures. The goal of this thesis is to construct a dynamic simulation model that can realistically reproduce long term behaviour of postmenopausal bone loss. For this purpose, a system dynamics model is built which focuses on bone?s mechanical properties and its interactions with calcium homeostasis system in blood. Comparisons with available data indicate that the model realistically reproduces the behaviour of bone loss for both menopausal and nonmenopausal causes in women. Experiments with the model demonstrate that keeping peak strains above disuse threshold is essential in bone health. Both medical and non-medical interventions work for treating bone loss after menopause, but drug therapies are most influential in treating osteoporosis. For avoiding non-menopausal losses, simulation experiments show that calcium supplementation is essential in pre and post-menopausal years.