Coherence and wavelength effects on the growth mechanism of porous silicon nano-structures
Uyum uzunluğu ve dalga boyunun gözenekli silikon nano-yapıların oluşumu üzerindeki etkileri
- Tez No: 246039
- Danışmanlar: PROF. M. NACİ İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmadaki amaç öncelikle düzenli gözenekli silikon nano-yapılar oluşturmak, daha sonra bu yapıların aydınlatılması için kullanılan ışığın dalgaboyunun ve uyum uzunluğunun silikon nano-yapılar üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. P+ tipinde silikon tabakalar hazırlanmış ve silikon tabakalar nano yapıların oluşumu esnasında farklı ışık kaynaklarına maruz bırakılmıştır. Dalgaboyunun gözenekli silikon oluşumu üzerindeki etkisini kıyaslamak amacı ile farklı dalgaboylarındaki lazerler, uyum uzunluğunun gözenekli silikon oluşumu üzerindeki etkisini kıyaslamak için de mavi led kullanılmıştır. Elektrokimyasal solüsyon içerisinde oluşturulan nanokristal yapıdaki silikon numuneler optik ve yapısal açıdan karakterize edilmiştir. Nanokristal silisyum ışımasının kaynağının ve ışınımsal yeniden birleşim mekanizmasının analiz edilmesi amacı ile optik karakterizasyon metodu kullanılmıştır. Optik karaterizasyon metodu aynı zamanda gözenekli nano-yapıların oluşup oluşmadığını gösterme kabiliyetine sahip bir tekniktir. Optik sonuçlar, AFM (Atomik Kuvvet Mikroskobu) ve ESEM (Çevresel Taramalı Elektron Mikroskobu) yapısal karakterizasyon metotları kullanılarak desteklenmiştir. Bu metotlarda, her örnekten farklı büyütmelerde alınan görüntüler, oluşan gözeneklerin boyut ve şekil gibi karakteristik özelliklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the objective is first to produce regular porous silicon(PS) nano-structures and then to observe the effects of wavelength and coherence length of the light, which is used for illumination, on the growth mechanism of these structures. P+ type silicon wafers are exposed to various light sources, both coherent and incoherent. Lasers with different wavelengths are used to compare the wavelength effects and light emitting diode is employed to compare the effects of coherence lenght on the porous silicon?s growth mechanism. The nanocrystalline silicon samples formed in the electrochemical dissolution are characterized in terms of optics and structure. An optical characterization method is used to analyze the origin of nanocrystal silicon luminescence and radiative recombination mechanism. Optical characterization is also capable to show if the porous nano-structures are formed or not. Optical results are supported by structural characterization methods; such as AFM (Atomic Force Microscope) and ESEM (Environmental Scanning Electron Microscope). In these methods, images, taken from each sample at different magnifications, denote characteristics of formed pores such as size and shape.