Designing an inventory control system for an industrial equipment distributor company
Sanayi ekipmanları distribütörlüğü yapan bir firma için envanter kontrol sistemi dizaynı
  1. Tez No: 246040
  2. Yazar: MEHMET GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, dağıtım süreçlerinde performans problemleri yaşayan bir distribütör firmanın envanterini verimli bir şekilde yönetmek için pratik bir çözüm yolu geliştirilmiştir. Önerilen çözüm yolunun kolay uygulanabilir olması için, kesin optimal çözüm olmaktansa, optimale yakın sonuçlar vermesi yeterli olacaktır. Literatürde bu amaca uygun olacak heüristik algoritma araştırması yapılmıştır.Silver (1974), sipariş-tamamlama-seviyesi (S), ikincil-sipariş-verilebilir-seviye (c) ve mecburi-sipariş-verme-noktalarının (s) pratik bir prosedür yardımı ile belirlenmesi için, koordineli bir kontrol sistemi olan (s,c,S) politikasını önermektedir. Müşteri taleplerinin Poisson prosesine uygun olarak geldiği, termin süresinin sıfırdan farklı ve büyük olduğu kabul edilmiştir.Ürün gamı içerisinden tek bir ürün kategorisi seçilmiş, ve seçilen bu ürün kategorisinden de en karlı 10 ürün Detaylı bir çalışma yapmak için ayrılmıştır. Seçilen bu ürünler için, bağımsız (s,S) ve koordineli (s,c,S) envanter kontrol politikaları Arena Simülasyon Yazılımı yardımı ile modellenmiş ve istenilen müşteri hizmet seviyelerine ulaşmayı temel alan koşumlar yaptırılmıştır. Bunun da ötesinde, elde edilen sonuçları daha da geliştirmek için alternatif senaryolar geliştirilmiş ve tekrar Arena'da koşumlar yaptırılmıştır.Bu çalışmanın neticesinde, belirli bir parametre kombinasyonu ile koordineli sipariş veren envanter yönetim politikası optimale yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Müşteri hizmet seviyesinde elde edilen artış sonucunun yıllık satış gelirini arttırabileceği ve yine elde edilen neredeyse sıfır termin süresinin müşteri farkındalığı yaratıp müşterilerin firmayı tercih sebeplerini artabileceği beklenebilir. Bu çalışmanın neticesinde, envanter yönetimi alanında kullanılabilecek basit-pratik bir karar destek aracı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is finding a practical solution to an inventory management problem of a distributor company which is facing performance and delivery problems. The solution needs to be practical so that business professionals can easily customize and adapt it to their company. It is accepted for inventory managers that, a close-optimum solution is sufficient except of exact optimal solutions. For this purpose, literature is searched to find a proper heuristic algorithm.Silver (1974) proposes a practical procedure for selecting the order?up?to levels (S), can-order points (c) and must-order points (s) of a particular coordinated control system, namely (s,c,S) policy. Demand is Poisson and a fixed non-zero replenishment lead time is assumed. Heuristic is used to help on deciding the levels of the inventory control parameters. One category is selected among the product range to examine closely and ten most profitable items are selected again from this category. According to different customer service levels and selected item group, independent (s,S) and coordinated inventory control policies (s,c,S) are modeled and run in Arena Simulation Software. Furthermore, to improve the obtained results, alternative scenarios are developed and run in Arena.Researches show that a certain parameter combination of joint order inventory control policy gives close-optimum solutions. It can be predict by obtained results that, improvements in customer service level will increase awareness of the potential customers for zero lead time and also increase annual sales income. At the end of the research, an easy-practical decision taking tool is developed to use in inventory management area.