Çift taraflı montaj hattı dengeleme problemine yeni bir çözüm yaklaşımı
A new solution approach to two sided assembly line balancing problem
- Tez No: 246061
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. LALE ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Rekabet koşullarının ağır olduğu günümüz şartlarında, üretim aşamasındaki belirsizlikler, atıl işgücü, ürün maliyetini artırmaktadır. Montaj hattı dengeleme çalışmaları ile atıl işgücünün önüne geçilmekte, hattın sabit çalışan sayısı belirlenmekte ve hattan günlük belirlenen miktarda ürün çıkması sağlanmaktadır. Üretim aşamasındaki tüm birimler kontrol altında olduğundan karşılaşılan sorunların belirlenmesi de daha kolay olmaktadır. Bu çalışmada mevcut olan hat sistemi incelenerek çift taraflı montaj hattına geçilmesinin uygun olduğu belirlenmiş ve çift taraflı montaj hattı dengelenmesi matematiksel model oluşturularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the heavy competition condition, indefiniteness in the production and idle workmanship increase the product cost. Assembly line balancing obstruct the idle workmanship and designate the fixed line workmanship and provide to produce daily specific quantity product. It is easy to designate the production problem, because of be controlled all the units in the production. In this study, after examined the existing assembly line designated to pass the two sided assembly production line and the two sided assembly line balanced with mathematical model.