Öngerilmeli betondan dolu gövdeli verev plak köprülerin yapay sinir ağları ile analizi
Analysis of solid skewed salb bridges designed with prestressed concrete using by artificial neural networks
  1. Tez No: 246069
  2. Yazar: AZİZ HÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu yüksek lisans tezinde güncel bir analiz metodu olan Yapay Sinir Ağları (YSA) uygulamaları kullanılarak, öngerilmeli betondan verev plak köprülerin analizi gerçekleştirilmiştir. Günümüzde özellikle kent içi ulaşımda kısa açıklıkları geçmede plak köprülerin yapımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kent içi ulaşımda çevredeki yapılaşmanın getirdiği kısıtlayıcı etkenler nedeniyle verev plak köprü uygulaması giderek önem kazanmakta ve güncelliğini korumaktadır.YSA bir mantıksal programlama sistemidir ve gelişim sürecinde insan beyninin çalışma işlevlerinden esinlenilmiştir. YSA'nın matematiksel modellemesi karmaşık ve zahmetli problemlerin çözümünde oldukça geniş bir kullanım potansiyeli vardır. Son yıllarda birçok mühendislik probleminin analizi YSA uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Köprü analizlerinde de YSA uygulamasının genelleştirilmesi proje mühendislerine önemli kolaylıklar sağlayacaktır.Bu çalışmada, köprülerin maksimum eğilme momenti değerlerini tahmin etmek için YSA uygulamalarından MLP, GRN ve RBF kullanılarak çok sayıda köprü analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarını incelendiğinde YSA'nın maksimum eğilme momenti değerlerini tahmin etmede başarılı olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science thesis; solid skewed slab bridges designed with prestressed concrete are analyzed by using artificial neural network (ANN) actual analyze method. Nowadays, slab bridges grow up to pass the short spans especially urban transportation. The skewed slab bridges are becoming important and keep up to date for urban transportation because of the restrictive results of structuring around the bridges.ANN is a logical programming system and development states ANN are inspired by human brain functions. Because of having a wide usage potential to solve the problems that can not be defined as a mathematical model. Analyze of many engineering problems designed with ANN application recently. Generalizations of the bridge analyze problems by using ANN will provide many important conveniences for the project engineers.In this study, a number of bridges analyses performed to determine the value of maximum bending moments by using Multi Layer Perception, Generalized Regression Network, Radial Basis Function that are types of ANN. It is observed from the analyze results that ANN applications succeed in estimating the value of maximum bending moments.