Öngerilmeli betondan prefabrik kirişli demiryolu köprülerinin yapay sinir ağları ile analizi
Analysis of railway bridges designed with prefabricated prestressed concrete beams using artificial neural networks
- Tez No: 246068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, iki açıklı, süreksiz kirişli, basit mesnetli, öngerilmeli betondan prefabrik kirişli demiryolu köprülerinin analizleri gerçekleştirilmiştir.Demiryolu köprülerinde büyük önem arz eden ray-köprü etkileşim hesapları yapılarak demiryolu hattı üstyapısı modellenmiştir. Köprü kirişlerinin kesit tesirleri hesaplanmış ve öngerilmeli olarak tasarımı yapılmıştır. Sonlu Elemanlar Metodu (SEM) tabanlı SAP2000 yazılımı kullanılarak, çok sayıda köprünün ölü yük ve hareketli yükler altında analizleri yapılmış ve sonuç eğilme momenti değerleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuç eğilme momenti değerleri kullanılarak iki farklı Yapay Sinir Ağları (YSA) türü ile analiz yapılmıştır.YSA uygulamalarının modellenmesinde Çok Katmanlı YSA ve Genelleştirilmiş Regresyon Ağları kullanılmıştır. Analizler sonucunda her iki YSA modelinin de sonuç eğilme momenti değerlerini tahmin etmede başarılı olmalarının yanında Çok Katmanlı YSA ile yapılan modellemenin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science thesis; two spanned, with discontinuous beam and simply supported railway bridges designed with prefabricated prestressed concrete beams are analyzed.The interaction of rail and bridge critically important for the railway bridge is analyzed and the superstructure of railway track is designed. Section effects of bridge beams are estimated and the bridge beams are designed as prestressed. A number of bridges is analyzed under dead load and live vehicle load by using SAP2000 software based on Finite Element Method (FEM) and the values of design bending moments are obtained from analyzing results. By using the values of design bending moments, two different types of Artificial Neural Network (ANN) applications are performed.Multi Layer Perceptron (MLP) and Generalized Regression Network (GRN) types of ANN are used to model ANN applications. It is observed from the analyzing results that, besides both types of ANN estimated the design bending moments with errors in a negligible ratio, MLP gives better results.