Plazma nitrürlenmiş alüminyum alaşımlarının aşınma davranışlarının incelenmesi
Analysis of wear behaviours of plasma nitrirded aluminum alloys
- Tez No: 246071
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Plazma (iyon) nitrürleme, diğer yüzey sertleştirme yöntemlerine göre nispeten yeni bir yöntem olmakla birlikte, günümüze pek çok alanda uygulanmaktadır. Otomotiv endüstrisinde bazı elemanlarda ve kesici takım imalatında kullanılmaktadır. Bu çalışmada ısıl işlem sonrası havada ve suda soğutulmuş, plazma nitrürlenmiş ve nitrürlenmemiş Al2024 ve Al6061 alaşımlarının kuru ve yağlı ortamda olmak üzere iki ayrı şartta, 125N,150N,175N ve 200N luk ağırlık kuvveti etkisi altındaki aşınma davranışları incelenmiş; aşınma sonucu malzeme kaybı bilgisi elde edilmiştir. Bu deneyler için kullanılan Al numuneler Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işlem gören numuneler 470°C'de plazma nitrürleme fırınında 3 saat nitrürleme işlemine tabi tutulmuştur. Aşınma testleri yine Erciyes Üniversitesi malzeme laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Her bir numune ayrı ayrı 20 dk.'lık pin-on-ring disk tipi dönme hareketi şeklinde kuru ve yağlı şartlarda aşınma testlerine tabi tutulmuştur.Sonuç olarak kuru sürtünme şartlarında aşınma kaybının yük ile arttığı, yağlı şartlarda yapılan deneylerde aşınma kaybının uygulanan yük ve malzeme cinsinden bağımsız olarak oldukça düşük olduğu, içerisinde daha az bakır ihtiva eden Al alaşımının sertliğinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plasma (ion) nitriding, according to other surface hardening methods is a relatively new method, and it is applied in many areas today. Paticularly,it is used for some components in automotive industry and cutting tool manufacturing. In this study, the wear behavior of plasma nitrided and unnitrided Al 2024 and Al 6061 alloys were concucted under dry and oily friction conditions. Test loads applied to the samples were 125, 150, 175 and 200N ; material loss determined during the tests were considered as wear amount. Al samples used for these experiments were subjected to heat treatment at Erciyes University Faculty of Engineering. The samples subjected to heat treatment were plasma nitrided at 470°C for 3 hours. Wear tests were performed in the material laboratory of Erciyes University. Each sample was subjected to wear test under pin-on-ring test configuration for 20 minutes.As a result of this study, the dry friction in terms of weight loss increased extensively by load, in the weight loss of the Al specimens were increased by load under dry conditions. The weight loss is also increased by load under lubricated friction conditions. Al alloy containing lesser copper has lower hardness relatively.