Plazma nitrürlenmiş ve beyaz tabakası kaldırılmış AISI H13 ve 722M24 çeliklerinin farklı aşınma özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of wear behaviour of plasma nitrided and removed white layer of AISI H13 and 722M24 steels at the different
  1. Tez No: 77216
  2. Yazar: EYYÜP GERÇEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Termokimyasal yüzey işlemlerinden yararlanılarak aşınmaya maruz yüzeylerin çalışma ömürlerini arttırmak, günümüz araştırmacılarının uğraştığı, çözümlemeye çalıştığı konuların başında gelmektedir. Bu nedenle plazma, termokimyasal yüzey işlemlerinin daha iyi özellikler göstermesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada plazma nitrürlenmiş, (j>23 mm çapında ve 8-10 mm kalınlıklarında hazırlanmış 722M24 ve AISI H13 çelik malzemelerinin yüzeylerinden beyaz tabaka kaldırıldıktan sonra, difüzyon tabakasının aşınma özellikleri incelenmiştir. Deneyler farklı sıcaklık kademelerinde kuru ve abrasiv katkılı yağlı sürtünme şartlarında, ve farklı yük değerlerinde, plaka-silindir metoduna göre gerçekleştirilmiştir. Beyaz tabaka kaldırılmadan önce SEM ve ED-X analiz çalışmaları yapılmıştır. ED-X çalışmalarında yapı içerisinde düşük miktarlarda C ve N elementleri tespit edilmiştir. Nital ile dağlama sonrasında optik mikroskop kontrolü altında ve torna tezgahı yardımıyla, 1000 ve 1200 numaralı zımparalar kullanılarak yüzeylerindeki beyaz tabakalar giderilmiştir. Kuru hal sürtünme deneylerinde sıcaklıkla birlikte ağırlık kaybının arttığı görülmüştür. Sertliği yüksek olan 530 °C ve 4 saatte plazma nitrürlenrniş H13 çeliğinin difüzyon tabakasının ince olması nedeniyle sıcaklıkla birlikte diğer numunelere göre fazla aşınma özelliği göstermiştir. Kaim difüzyon tabakalarına sahip her iki çeşit malzemede de ağırlık kayıpları az miktarlarda olmaktadır. Fakat genel halde 722M24 malzemelerindeki ağırlık kayıpları H13 malzemelerinden biraz daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. H13 çeliklerinin kararlı sürtünmeye geçiş sürelerinin 722M24 çeliklerine göre uzun olduğu gözlemlenmiştir. % 95 yağ ve % 5 abrasiv katkılı sürtünme aşınma deneyleri sonrasında gerek sıcaklık ve gerekse de yük artışına rağmen ağırlık kaybının ve yüzey pürüzlülüklerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Değişken kuvvet durumunda yapılan deneyler sonrasında 225 N değerinin, abrasiv katkılı yağlı sürtünme hali için kritik nokta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Improving the service life of the metal surfaces exposed to wear using the thermo-chemical treatments are becoming increasingly leading subjects that the researchers have been attracted. The plasma improves the performance of the thermo-chemical surface treatments. In this study, after the white layer is removed from the plasma-nitrided material surface, AISI HI 3 (hot-working) and 722M24 steel materials with diameter of 23 mm and thickness of 8-10 mm, the wear properties of diffusion layer have been investigated using Universal wear and friction testing machine. The specimens were exposed to different working temperatures and loads, and wearing conditions according to plate-cylinder method. Before the white layer is removed from the surface, SEM and ED-X have been carried out. In the ED-X analyses, C and N elements have presented the low level in the microstrucure. Same specimens have been etched by Nital chemical following polishing. The white layer on the surface are removed using 1000-1200 grit SiC paper by means of the lathe machine. Completing the wearing experiments, SEM and ED-X examinations of the worn surfaces were carried out. The amount of material-lost under dry sliding conditions were increased with temperatures. HI 3 steel with high hardness after 4h plasma nitriding at 530 °C indicated high material-lost with increasing temperature due to thin diffusion layer. Both materials with thick diffusion layers indicated low amount of material-lost. However, the amount of material-lost of 22M24 was higher than H13. The transition durations of H13 material to steady friction were observed to be higher than 722M24 material. The material-lost and surface roughness decreased in spite of increasing temperature and load in case of sliding conditions with oil of 95 % and abrasive of 5 %. For this working conditions, the critical limit was determined to be a load of 225 N.