Miyokard infarktüsü geçiren şahıslarda eritrosit içi ATP ve 2,3-Difosfo gliserat seviyelerinin tayini ve normallerle karşılaştırılması
Intraerythrocytic 2,3-DPG and ATP leves of patients with myocardial infarction
- Tez No: 24609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-45- ÖZET Bu çalışmada 30-78 yaşları arasında, hiçbir klinik şikayeti ve bulgusu olmayan 42 (28 Erkek, 14 Kadın) sağlıklı kişi ile yaşları 33-72 arasında olan ve miyokard infarktüsü geçiren 31 (29 Erkek, 2 Kadın) hastanın venöz kanında eritrosit içi ATP ve 2,3-£PG seviye leri tayin edildi. Sağlıklı şahıslarda ATP seviyesi 56.15 + 9.18 umol/dl, 2,3-DPG seviyesi 1.91 + 0-26 umol/ml, miyokard infarktüsü geçiren hastalarda ise ATP seviyesi 26.13 + 8.59 umol/dl, 2,3-DPG seviyesi 2.6 + 0.41 umol/ml total kan olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY iftfasryteeooytic 2,3-dpg aîîd asp leyss of patients hite ktooardial ntmeotıoıt In this study, we have determined intraerythrocytic 2,3-HPG and ATP levels of 42 healthy controls (28 'male, 14 women) between 30-73 years of age and 31 patients (29 male, 2 women) with myocardial infarction "between 3S-72 years of age. ATP and 2,3-DPG levels of healthy controls were 55.15 + 9.13 umol/dl, 1.91 + 0.26 umol/ml of total blood, respec tively. Those of patients with myocardial infarction were 26.13 + 3.59 umol/dl and 2.6 + 0.41 umol/ml respectively.