Karayollarında dolgu ve drenaj yöntemleri ile uygulamaya yönelik iki proje çalışması
Highway filling and drainage methods with two project application for practice
- Tez No: 246135
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. HACI BEKİR KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada Karayollarında dolgu yapımı ve drenaj yöntemleri ile uygulamaya yönelik iki proje çalışması hakkında bilgiler verilmiştir. Karayolu dolgularının tasarımı, dolgu yapımı sırasında uyulması gereken genel kurallar üzerinde durulmuştur. Dolgu malzemesinin niteliği, yapılan dolgunun sıkışmasının kontrolü için kullanılan arazi ve laboratuar deneyleri, dolgu ve yarma şevlerinin yapımı, stabilitenin korunması amacıyla uygulanan yöntemler anlatılmıştır.Karayollarında drenajın önemi, suyun yola etkileri ve drenaj yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kent içi ve kent dışın yollarda uygulanmakta olan drenaj yapıları ve yapım koşulları hakkında bilgiler verilmiştir. Yüzey drenajı ve yüzey altı drenajı için uygulanan yöntemler açıklanmıştır.Kullanımı gün geçtikçe yaygın hale gelen geosentetik malzemeler, çeşitleri, geotekstillerin fonksiyonları ve Karayollarında kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir. Geogrid kullanılarak dolgu duvarı yapımı anlatılmıştır.Tez çalışmasının uygulama bölümünde; Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayseri il merkezinde yaptırılan mevcut Çevre Yolu ile Kuzey Çevre Yolu arası bağlantı yolu ve Aydınlar bölgesindeki yol, menfez ve istinat duvarı yapımı işleri incelenmiştir. Her iki yol çalışması da toprak işleri ve drenaj amaçlı inşa edilen yapılar yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, information is given about the two practical projects which ara highway filling and methods of drainage. Design of filling highway and genaral rules to be obeyed during highway filling are also discussed. Also, qualitiy of filling materials, land and labour experiments used for compaction control, construction of filling and scission slopes and methods applied for ptotection of stability are explained.Information about importance of drainage in highways, effects of water on highways and methods of drainage is given. Drainage structures applied both urban and suburban roads and construction conditions are informed. Methods used in surface drainage and sub-surface drainage also explained.Functions and types of geosynthetics the use of which is being common day by day and usage of geosynthetics in highways are explained. Construction of filling wall by using geogrid is also defined.On practice part of study; linking road between existing belt highway and North belt highway in city center, and road, culvert and retaining wall construction in Aydınlar Place constructed by Kayseri Metopolitan Municipality also studied. Both highway projects are analyzed from the point of ground works and construciton for drainage.