Kayseri şehri tehlikeli atık potansiyelinin araştırılması
Investigation of hazardous waste potantial of Kayseri
  1. Tez No: 246157
  2. Yazar: MÜGE ERBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nde yer alan atıklar sınıflandırmasını temel alarak Kayseri için tehlikeli atık envanteri oluşturulmuştur. Bu envantere göre Kayseri'nin potansiyel tehlikeli atık miktarı tahmin edilmiştir. Böyle bir envanterin gerekliliği tehlikeli atık miktarlarının ve Kayseri çapında dağılımının etkin bir tehlikeli atık yönetim sistemi için teşkil ettiği önemden kaynaklanmaktadır. Tehlikeli atık envanteri, Kayseri Çevre İl Müdürlüğü' nün sanayi kuruluşlarına dağıtmış olduğu Atık Beyan Formları göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.Sanayi kuruluşları, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'ne göre atık üretim bilgilerinin yer aldığı ?Atık Beyan Formu?nu her yıl doldurarak Valiliğe göndermek zorundadırlar. İl Çevre Müdürlükleri, atık beyan formunu değerlendirerek, ilde oluşan atık miktarı ve bilançosunu belirleyerek Çevre ve Orman Bakanlığı'na gönderir.Bu çalışmada, Kayseri İl Çevre Müdürlüğü'nde bulunan atık beyan formları toplanarak incelenmiş ve Kayseri'nin 2001?2007 yıllarına ait tehlikeli atık bilgileri envanter çalışması olarak ortaya çıkarılmıştır. Potansiyel tehlikeli atıkta ise, 2007 yılının bilgileri kullanılmıştır. Envanter çalışması oluşturulurken, firma isimlerine yer verilmemiş, sektörel olarak adlandırılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda Kayseri'de yılda 2478 ? 35245 ton (2001?2007) arası tehlikeli atık ortaya çıktığı bulunmuştur. En yüksek tehlikeli atık üretiminin, metalurji ve tekstil sanayilerinden kaynaklandığı gözlenmiştir. Kayseri'de oluşan 2007 yılına ait potansiyel tehlikeli atık miktarı ise, 76500 ton/yıl olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a hazardous waste inventory for Kayseri was developed based on wastes identified as hazardous in the Regulation on Control of Hazardous Wastes, Annex 7. Based on this inventory, potential hazardous waste quantity of Kayseri was estimated. Necessity of such inventory arises from importance of acquiring information on the amount of hazardous wastes generated and on their province wide distribution for a sound hazardous waste management system for Kayseri. Hazardous waste inventory was constructed by using ?Waste Generation Statement Forms? factors obtained from the Directorate of Environment and Forestry of Kayseri Province.Industries have to fill ?Waste Generation Statement Forms? required by the Regulation on Control of Hazardous Wastes and send those to the Governorship, yearly. Directorates of Environment and Forestry of Provinces determine the amount and types of wastes by evaluating these forms and send this information to the Ministry of Environment and Forestry.In this study, Waste Generation Statement Forms collected by the Directorate of Environment and Forestry of Kayseri Province were examined and a hazardous waste inventory for Kayseri during the years of 2001?2007 was constructed. For the estimation of potential hazardous wastes, information of 2007 was used. During the construction of the inventory, the names of the industries were not mentioned, instead sectors were named.It was estimated that 2478 ? 35245 tons/year (2001-2007) of hazardous wastes were generated in Kayseri. It was observed that the highest hazardous waste generation occurred from metallurgy and textile industries. The amount of potential hazardous waste in Kayseri during 2007 was estimated as 76500 tons/year.