Üretim süreçlerinin güvenilirliğinin bulanık Bayesgil yöntemi ile belirlenmesi
Fuzzy Bayesian reliability analysis of production process
  1. Tez No: 246158
  2. Yazar: LATİFE GÖRKEMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KAPAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzün üretim sektörlerinde önemli rekabet unsurlarından biri olan güvenilirliğin, imalatın ilk aşamalarından ürünün ömrünü tamamlamasına kadar geçen safhada yer alması üreticilerin başarıyı yakalayabilmelerinde etkili olmaktadır. Literatürde makine ve ekipman, insan, ürün vb. güvenilirliklerin belirlenmesi için çok sayıda çalışma yer almasına rağmen üretim süreçlerinin güvenilirliklerinin tespitine yönelik çalışmalar kısıtlı miktardadır. Oysaki özellikle üretim planlama ve kontrol faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için üretim sistemini oluşturan süreçlerin güvenilirliklerinin bilinmesi önemlidir.Tez çalışmasında üretim sistemini oluşturan süreçlerin güvenilirliklerini belirlemeye yönelik yeni bir modelleme yaklaşımı önerilmiştir. Üretim ortamlarında karşılaşılan belirsizlikleri de analizlere dahil edip daha gerçekçi sonuçlar elde edebilmek için belirsizliği modellemede etkin araçlar olan olasılık teorisi ve bulanık küme teorisini içeren bulanık Bayesgil yöntemi model çözümünde kullanılmıştır. Literatürde tamir edilemeyen sistemler için geliştirilen söz konusu bulanık Bayesgil yöntemi, tamir edilebilir sistemler olan süreçlerin güvenilirlik ve kullanılabilirlik (availability) hesaplarının yapılması için uyarlanmıştır. Bulanık Bayesgil yöntemleri ile kullanılabilirlik analizlerine bilimsel yazında rastlanmamıştır. Önerilen modelleme yaklaşımı ve analizlerin belirlenen varsayımlar altında uygulanabilirliği, bir iplik üretim fabrikasında yapılan çalışma ile anlatılmıştır. Uygulama çalışmasında, hem süreç yetmezlikleri hem de sadece makinelerden kaynaklanan yetmezlikler dikkate alınarak ayrı ayrı hesaplamalar yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reliability, one of the most important competition factors in today?s manufacturing, should take place in all of the phases of production systems to accomplish. Although there are lots of studies on machine and equipment, human, product etc. reliability, studies on production process reliability are limited in the literature. However, it is important that the manufacturers should determine reliability of processes for being more efficient in production planning and control.In this study we suggested a new modeling approach for determining of reliability of production processes. In the analysis, a fuzzy Bayesian method is used to handle the uncertainties in the production environment. The method which is used in the analysis of thesis was developed for the unrepairable systems before. But the processes are repairable systems. So the method is adapted to calculate process reliability and availability. To the best knowledge of authors there is no study on fuzzy Bayesian availability analysis in the literature.The applicability of suggested modeling approach and analysis under some assumptions are explained with an application in the yarn production system. In the application, process failures and machine failures are considered separately, and the results of reliability and availability analysis are compared.