Sıcak haddelemede tempcore prosesi
Tempcore process in hot rolling
- Tez No: 246177
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıcak haddelemede tempcore prosesinin nihai mamül üzerine etkilerinin incelenmesi ve sistemin irdelenmesidir.Bilindiği üzere klasik yöntemlerle üretilen nervürlü inşaat demirlerinde yüksek akma gerilmesi elde edilebilirken, süneklik ve kaynaklanabilirlik özellikleri oldukça sınırlı kalmaktadır. Çeliğin yüksek akma gerilmesine sahip olabilmesi için kimyasal kompozisyona eklenen karbon ve mangan gibi elementler, bahsi geçen süneklik ve kaynaklanabilirlik gibi özellikleri olumsuz etkilemektedir.Yeni nesil üretim teknolojilerinden olan Tempcore Prosesi, haddelemenin son tezgahı olan ve nihai mamüle son formunu veren finish tezgahından çıkan inşaat demirinin çok kısa bir süre içerisinde su ile ani olarak soğutularak yüzeyden merkeze doğru belirli bir kalınlığa kadar martenzit yapı oluşumunun sağlanması ve çekirdekte mevcut olan yüksek ısı yardımıyla martenzit yapının temperlenmesi işlemidir. Bu çalışmada, Tempcore Prosesi ve bu prosesin üretilen inşaat demirlerinin mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of tempcore process on the end-product in rolling process and to analyse the system.It is well known that while the structural steel bars produced by conventional Rolling exhibit high yield strength values their ductility and weldability are rather limited. The alloying elements, such as C and Mn, which are added to steel to increase the strength, result in diminishing of the ductility and weldability, if the carbon equivalent exceeds 0.5.A new generation structural steel production method, namely `Tempcore Process?, involves a very short water quenching of the steel bar, the chemical composition of which is well-controlled, at the last finish rolling mill. In this process, martensite is formed in a layer up to a certain thickness and the martensite formed in the outer layer is tempered by the core of the steel bar, which is still hot after quenching. Thus, the steel bar exhibits a high strength on the surface as well as a high toughness in the core. In this study, the tempcore process and its effects on the mechanical properties of the steel bars produced are investigated.