Sıcak haddelemede tempcore prosesindeki soğutma suyu debisinin nervürlü çeliğin özellikleri üzerindeki etkisi
The effect of cooling water flow in tempcore hot rolling process on the properties of rolled steel
- Tez No: 600308
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nervürlü inşaat çeliğinde bulunan Mangan ve Karbon oranlarının artırmanın ve sıcak soğuk işlemlerin üretilen çeliğin kalitesine etkileri; Çelik içerisinde bulunan karbon miktarının artması, dayanıklılığı olumlu yönde etkilerken, kaynak mukabiyetini olumsuz etkilemekte ve çeliği kırılganlaşmaktadır. İnşaat çeliği üretim standardında, çelik içinde bulunan karbon oranının %2,5 den az olması gerekmektedir. Ayrıca yüksek karbon oranı, çelikte gevrekliğe neden olacağından, çelik imalat aşamasında kıvrılma ve bükülmelerde, çatlak veya kırık oluşabilecektir. Nervürlü inşaat çeliği esnekliği Manganın dışında farklı alaşım elementleri kullanarak sağlanmaktadır. İnşaat çeliği kalitesini arttırmanın başka bir yolu da, sıcak haddelenmiş nervürlü inşaat çeliğine daha sonradan burma, çekme gibi soğuk işlemler uygulamaktır. İşlenmesinde, üretim zamanını düşüren bu aşamalar, fazladan bir işlem olması nedeniyle maliyeti yukarı çekmektedir. Kontrollü sulu soğutma sistemi ile sıcak haddelenen inşaat çeliğinin, üretimden çıktıktan hemen sonra su vermek ve daha sonrasında iç ısısı ile temperlemektir. Tempcore prosesinde, sıcak haddelenen inşaat çeliği tezgah hattından çıktıktan hemen sonra, su verme ünitesine girmektedir. Bu ünite içinde, hızlı bir soğumaya maruz kalan inşaat çeliği dışında, kalınlığı su verme süresine bağlı olarak değişen, martenzit bir kabuk oluşmaktadır. Martenzit ince tanecikli yapıya sahiptir. Çok serttir fakat kırılgan yapıya sahiptir. Isıl işleme tabi tutulması gerekir. Nervürlü inşaat çeliğinin üretim süreci bu şekildedir.
Özet (Çeviri)
According to the quality of the steel in the places where there are hot cold processes and increase of the Manganese and Carbon ratios in the ribbed construction steel; The in crease in the amount of carbon in the steel, the durability of which is affected positively, there source retention affects negatively and the steel is brittle. Construction steel production standard must be lessthan 2,5%. Inaddition, as the high carbon content will cause brittleness in the steel, in the steel fabrication stage, crack sor bending may occur in curland bending. Flexibility of ribbed construction steel through different alloying elements beside Manganese. Another way to develop the construction steel is the hot – rolled ribbed machining, which is expected to be an extra process. The controlled system of hydrated systems is to heat the hot-rolled construction steel immediately after it is released from production and to temper it withit sinter naltemperature. In the tempcore process, hot-rolled construction steel entersthe quenching unitim media tel yafter leaving the work bench. Within this unit, the construction steel, which is subject edtorapid cooling, is made here, depending on the hot watering time, which contains a martensite shell. Martensite has a small granular structure. It is very hard but has a fragile structure. It must be heat treated. This is the production process of ribbed construction steel.