Kuzeydoğu Akdeniz'deki bazı balık türleri için kare ve rombik gözlü trol torbalarının boy seçiciliği
Selectivty of square and diamond mesh trawl codend for some fish species in Northeast Mediterranean
  1. Tez No: 246182
  2. Yazar: SEVİL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Kuzey Doğu Akdeniz'de, gerçekleştirilen dip trol avcılığında, farklı vücut formundaki balıkların kare ve rombik gözlü torbalardaki boy seçicilik parametreleri tahmin edilmiştir. Denemeler, ticari balıkçılıkta kullanılmakta olan 44 mm rombik, Avrupa Birliği uyum sürecinde kullanılması önerilen 40 mm kare ve 50 mm rombik göz açıklığındaki torbalar ile gerçekleştirilmiştir. Türlere ait seçicilik bilgileri çemberli örtü torba yöntemi ile elde edilmiştir. Farklı vücut şekillerine sahip Mullus barbatus, Upeneus moluccensis, Pagellus erythrinus, Saurida undosquamis ve Citharus linguatula türlerinine ait seçicilik parametreleri üç tip torbayla yapılan deneme trol çekimleri ile tahmin edilmiştir.44 mm rombik ve 40 mm kare gözlü torbalar Mullus barbatus için, 13.82-14.02 cm'lik L50 değeri ile yüksek seçicilik özelliği göstermiştir. Upeneus moluccensis'te ise 15.31 cm L50 değerinde, 40 mm kare gözlü torba önem kazanmıştır. Pagellus erythrinus ve Citharus linguatula'nın vücut şekline bağlı olarak, rombik ağ göz şekline sahip torbalarda yüksek yakalama boyu elde edilmiştir. Kare gözlü torba, M. barbatus ve U. moluccensis için uygun görülürken, P. erythrinus'ta ise, 44 mm rombik gözlü torba öncelikli bulunmuştur. Bölge dip trol balıkçılığında oldukça önemli olan Saurida undosquamis için, tüm torbalarda yüksek kaçış oranları ve L50 değerleri bulunmuştur. 50 mm rombik gözlü torba ise bu türler için oldukça geniş göz açıklığına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to estimate the length selectivity parameters of square and diamond mesh trawl codend for fish various body shapes in otter trawling in Northeast Mediterranean. To this end, trials were accomplished with presently used 44 mm diamond mesh codend in addition to 40 mm square and 50 mm diamond mesh codend, which are recommended for use in the process of integration into EU. Hooped covered codend method was used for the estimations. The species which were made use of in trial hauling were Mullus barbatus, Upenuis moluccensis, Pagellus erythrinus, Saurida undosquamis and Citharus linguatula, which have different body shapes.44 mm diamond and 44 mm square mesh codends were to have L50 values respectively for 13.82 cm and 14.02 cm Mullus barbatus. 44 mm diamond codend appeared to have high L50 rate for Upeneus moluccensis. A fairly high catch length was attained with diamond mesh for Pagellus erythrinus on account of its body shape square mesh codends were suitable for P. erythrinus. Very high escape rates and L50 values were attained with all the three codends for Saurida undosquamis, which has the highest economic capacity in deep trawl fishing in the region. As to 50 mm diamond mesh codends have rather too wide meshes for these species.In conclusion, as far as mesh size and configuration of codend are concerned, P erythrinus as found to have highest escape rate among other species. The ones with the lowest escape rate were M. barbatus and U.moluccensis. On the other hand P. erythrinus achieved helter escape performance in 44 mm diamond mesh codend while the latter ones had poor escape in this codend.