Siyah alaca ineklerde farklı mevsimlerde korunmuş yağ kullanımının süt verim özellikleri ile embriyo kalitesi üzerine etkisi
Effect of protected fat supplementation to the diet of holstein cows on milk yield traits and embryo quality during the various seasons
  1. Tez No: 246183
  2. Yazar: YUSUF ZİYA GÜZEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GALİP ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, mevsimin (kış ve yaz) ve korunmuş yağın (%4) Çukurova bölgesinde yetiştirilen Siyah-Alaca süt ineklerinde yem tüketimi, fizyolojik parametreler, süt verimi, süt bileşenleri, canlı ağırlık, kondisyon puanlaması, embriyo gelişimi, embriyo kalitesi ve plazma hormon düzeyleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Rasyona korunmuş yağ ilavesi hayvanların kuru madde alımını etkilememiş (P>0.05), fakat yaz mevsiminde kuru madde alımları, kış mevsimine oranla önemli miktarda azalmıştır (P0.05). Hayvanlarda canlı ağırlık kazançları ve vücut kondisyon skorları yaz mevsiminde önemli miktarda azalmış (sırasıyla P0.05). Plazma progesteron konsantrasyonları bakımından korunmuş yağ ile besleme durumuna göre gruplar arasında farklılık tespit edilememiş (P>0.05), fakat mevsimler bakımından gruplar arasında gözlenen farklılık istatistiki olarak önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
In the present study, two experiments (winter and summer) were conducted to evaluate the effects of 4% protected fat, supplemented to the diet of lactating Holstein cows in Çukurova region on feed consumption, physiological parameters, milk yield and composition, live weight gain, body condition score, embryo development and quality, and plasma hormones. Dry matter intake was not affected by fat supplementation to the diet (P>0.05), but decreased in summer (P0.05). Live weight gains and body condition scores were decreased significantly in summer (P0.05). Although, plasma progesterone concentrations were decreased in summer (P0.05). Both season and fat supplementation did not have any significant effects on plasma cortisol concentrations (P>0.05). Plasma oestrogen concentrations were not affected by season (P>0.05), but increased by fat supplementation (P0.05).