Kütahya merkez demografisine etki eden çevresel ve biyolojik faktörler
The biological and enviromental factors effecting the demography of Kutahya province centre disctrict
- Tez No: 246196
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Demografi, Biology, Demography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Populasyon, ekosistemin canlı öğelerinin tanımlanmasında kullanılan birimlerin en önemlisidir. Populasyonu oluşturan bireylerin sayısal durumu ile genetik ve ekolojik özellikleri, populasyonun yapısal özelliğini oluşturur. Bir populasyonun yapısında etkili olan başlıca özellikler populasyonu oluşturan bireylerin dağılış şekli, yoğunluğu, yaş dağılımı, seks oranı, populasyon büyüklüğü, genetik çeşitliliği ve bolluk değişimleridir. Kütahya İli Merkez İlçesi demografisine etki eden çevresel ve biyolojik faktörlerin incelenmesi sonucu 2003-2007 yılları arasında nüfus, bağımlı nüfus, eğitim, doğum, ölüm, göç, hava kirliliği, su kirliliği verilerine göre, son yıllarda kent nüfusu artarken, kırsal nüfus azalmaktadır. Ekonomik yönden gençler daha bağımsız hale gelmektedir. Birinci basamak sağlık kuruluşlarından yararlanma oranı artmaktadır. Sonuç olarak veriler çevresel ve biyolojik faktörlerin demografi üzerine etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Population is the most important unit among the ones used to define the living elements of the ecological system. The numerical value of the individuals composing the population, together with their genetical and ecological characteristics forms the constitutional characteristic of the population. The distribution way of the individuals who constitute the population, its density, age distribution, sex proportion, population amount, variety in genetics and abundance alternations are the fundamental characteristics which are effective on the structure of a population. An examination of the environmental and biological factors which have affected the demography of the central district of Kutahya have revealed that according to the data of population, dependent population, education, birth, death, immigration, air pollution and water pollution obtained between the years of 2003 and 2007, in the recent years while the urban population has increased, rural population has gone down. Young people have become more independent economically. The rate of benefiting the primary care has increased. Consequently, the data have revealed that environmental and biological factors have effects on the demography.