Efficient k-nearest neighbor query processing in metric spaces based on precise radius estimation
Metrik uzaylarda iyi bir alan tahmini ile en yakın k komşu sorgusu işleme
- Tez No: 246237
- Danışmanlar: DR. CENGİZ ÇELİK, YRD. DOÇ. DR. ALİ AYDIN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Resim, görüntü, metin dökümanları gibi karmaşık ve düzensiz yapılarda, benzerlik taraması önemli bir işlemdir. Sıkça kullanılan bir yöntem, bu karmaşık verileri öznitelik vektörleriyle temsil etmektir. Bir başka çözüm ise, sadece bir mesafe fonksiyonuna dayanan metrik uzaylar yaklaşımını kullanmaktır. Objelerin iç yapıları hakkında herhangi bir bilgiye bağlı olunmadığından, daha genel bir iskelet oluşturulmaktadır. Metrik uzay yapısını kullanan yöntemlerin, özellikle yüksek boyutlarda daha iyi performans sergiledikleri gösterilmiştir.Benzerlik taramasında kullanılan yaygın bir sorgu şekli, sorgu objesinin, verilen belirli bir alan içindeki komşularının bulunduğu, alan sorgusudur. Bir başka önemli sorgu ise, en yakın k komşu sorgusudur. İstenilen en uzak komşunun mesafesi değişkenlik gösterdiği için, bu sorguları işlemesi daha zordur. Bu nedenle, tam olarak k tane objeyi kapsayacak bir alan tahmini ile işlem bir alan sorgusuna indirgenebilir. Bu tekniği kullanan yöntemlerle ilgili genel bir sorun, alan tahminin düşük çıktığı durumlarda, algoritma az sayıda obje döndürür ve kalan komşuları bulmak için dizin verisi üzerinde birden çok tarama gerekir.Bu tezde, en yakın k komşu taraması için, alan tahminine dayalı yeni bir sistem sunulmaktadır. Bu sistemde, sadece bir sıralı dizin taraması uygulanmaktadır. Bu, eksik komşu bulunduğu durumlar için, uygun aday olabilecek objelerin kısa bir listede tutulması ile sağlanmaktadır. Ayrıca, daha önce savunulmuş yöntemlerden daha iyi bir alan tahmini içeren yeni algoritmalar önerilmiştir. Bu tahminlerin, bahsedilen aday listesinin boyutunu düşük seviyede tutabilecek kadar gerçeğe yakın olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Similarity searching is an important problem for complex and unstructured data such as images, video, and text documents. One common solution is approximating complex objects into feature vectors. Metric spaces approach, on the other hand, relies solely on a distance function between objects. No informationis assumed about the internal structure of the objects, therefore a more general framework is provided. Methods that use the metric spaces have also been shown to perform better especially on high dimensional data.A common query type used in similarity searching is the range query, where all the neighbors in a certain area dened by a query object and a radius are retrieved. Another important type, k-nearest neighbor queries return k closest objects to a given query center. They are more dicult to process since the distance of the kth nearest neighbor varies highly. For that reason, some techniques are proposed to estimate a radius that will return exactly k objects, reducing the computation into a range query. A major problem with these methods is that multiple passes over the index data is required if the estimation is low.In this thesis we propose a new framework for k-nearest neighbor search based on radius estimation where only one sequential pass over the index data is required. We accomplish this by caching a short-list of promising candidates. We also propose several algorithms to estimate the query radius which outperform previously proposed methods. We show that our estimations are accurate enough to keep the size of the promising objects at acceptable levels.