İçerik tabanlı sorgu ve tarama için yapısal ve anlamsal ses içerik analizi
Structural and semantic analysis of audio content for content-based querying and browsing
- Tez No: 180414
- Danışmanlar: PROF.DR. BUYURMAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ivİÇERİK TABANLI SORGU VE TARAMA İÇİN YAPISAL VE ANLAMSALSES İÇERİK ANALİZİ(Doktora Tezi)Mustafa SERTGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTemmuz 2006ÖZETOtomatik ses içerik analizi, bilgisayar sistemlerinin çeşitli kullanımları içinsayısal ses sinyallerinin içeriklerini anlamaya yönelik algoritmalarıngeliştirildiği genel bir araştırma alanıdır. Otomatik ses analizinin anafonksiyonu, sayısal koleksiyonlarda gün geçtikçe sayısı artan ses verisinin dahaiyi yönetilebilmesi için, ses sinyallerinden bazı önemli bilgileri çıkartmaktır. Sesverilerinin içerik tabanlı gösterimi, dizinlenmesi, taranması ve otomatik olaraketiketlenmesi gibi birçok uygulama bu bilgilerden yararlanmaktadır.Bu çalışmada, içerik tabanlı ses yönetim sistemlerinde büyük öneme sahip olaniki konu araştırılmıştır. İlk olarak, ses verileri içerisinde tekrar eden desenlerintespit edilebilmesi için yeni bir yapısal analiz yöntemi önerilmiştir. Bu desenler,ses verilerinin içerikleri hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bu bilgilereörnek olarak, bir müzik içerisindeki nakarat bölümleri ya da konuşma verisininkonusu hakkında anlamsal bilgiler gösterilebilir. Önerilen yöntem, bir sessinyalinin içerisindeki en önemli bilgiyi çıkarabilmek için, MFCC özniteliğini veMPEG-7 standardında tanımlı olan spektral düzlük özniteliğini kullanaraksinyal içerisindeki yapısal değişiklikleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Benzeryöntemlerden farklı olarak, resim işleme tekniklerinin ses içerik analizineuygulanabilirliği de araştırılmıştır. Önerilen yöntemin test edilebilmesi içinvyaklaşık 5 saatlik ses kliplerinden oluşan bir veritabanı hazırlanmıştır. Deneyselsonuçlara göre, müzik ve konuşma verileri içerisindeki tekrar eden desenlerinsırasıyla %86 ve %87 doğruluk oranı ile tespit edilebildiği gözlenmiştir.Bu tezde ayrıca, elde edilen yapısal analiz sonuçlarını kullanan ve ses verisininçok farklı şekillerde sorgulanmasını ve taranmasını sağlayan bir modelönerilmiştir. Bu sorgulara nakarat sorguları, ses efektlerinin sorgulanması,örnek vererek sorgulama (ÖVS) gibi sorgu biçimleri örnek olarak verilebilir.Son olarak, çokluortam bilgilerinin sorgulanması esnasında çok önemli bir yeresahip olan nokta, aralık ve en yakın k-komşuluk sorgu biçimleri dedesteklenmektedir.Bilim Kodu : 702.3.006Anahtar Kelimeler : Ses bölütleme ve analiz, ses özeti, ses bilgi getirimi,ses spektrum düzlüğü, MPEG-7Sayfa Adedi : 64Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Buyurman BAYKAL
Özet (Çeviri)
viSTRUCTURAL AND SEMANTIC ANALYSIS OF AUDIO CONTENT FORCONTENT-BASED QUERYING AND BROWSING(Ph.D. Thesis)Mustafa SERTGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTAutomatic audio content analysis is a general research area in whichalgorithms are developed to allow computer systems to understand thecontent of digital audio information for further exploitations. The main taskof automatic audio analysis is to discover some valuable structures of audiosignals in order to facilitate a better handling of the current explosivelyexpanding amounts of audio data available in digital collections. Thepractical applications such as automatic labeling, efficient indexing,browsing, or content-based retrieval of audio data benefit from thesestructures.In this research work, our investigation relies on two areas that areparticularly important for content-based audio management systems.Firstly, we propose a new method for structural analysis of audio signals inorder to detect repetitive patterns that are suitable for content-based audioinformation retrieval systems. These patterns provide valuable informationabout the content of audio, such as a chorus or a key concept for music andspeech, respectively. The proposed method aims to detect the structuralchanges in music and speech based on the Audio Spectrum Flatness (ASF)and the MFCC feature sets in order to provide a way to extract the mostsalient information of an audio signal. Contrary to existing approaches, weviiconsider the applicability of image processing techniques in audio contentanalysis. A database of approximately 5-hours of audio clip is prepared forthe evaluation of the proposed approach. The experimental resultsdemonstrate that, all the repetitive patterns and their locations are obtainedwith the highest recognition rates of 86% and 87% for music and speech,respectively.In this thesis, we also present a framework for flexible querying andbrowsing of audio data, which benefits from the structural analysis results.The proposed framework provides a wide range of opportunities to queryand browse an audio data by content, such as querying and browsing for achorus section, querying by sound effects, and query-by-example (QBE). Inaddition, the clients can express their queries in the form of point, range, ork-nearest neighbor, which are particularly significant in the multimediadomain.Science Code : 702.3.006Key Words : Audio segmentation and analysis, audio summary, audioinformation retrieval, audio spectrum flatness, MPEG-7Page Number : 64Adviser : Prof. Dr. Buyurman BAYKAL