Estimation of receiver sampling clock timing impurity impact on channel orthogonality in ofdm based communication systems
Almaç örnekleme zamanlama hatalarının ofdm haberleşme sistemlerindeki kanal ortogonalitesine etkisinin tahmini
- Tez No: 246236
- Danışmanlar: DR. TARIK REYHAN, PROF. ERDAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yüksek hızlı kablosuz haberleşme sistemlerine artan talep ve ihtiyaç haberleşme mühendislerini daha fazla bant genişliğinin bulunduğu yüksek frekanslarda haberleşme sistemleri tasarlayıp yapmaya, daha karmaşık modülasyon şemaları kullanmaya ve frekans çoklamalı sistemlerde bilgi barındıran taşıyıcıların frekanslarını birbirlerine daha yakın koymaya zorlamıştır. Bu yeni tasarım gereksinimleri almaç ve göndermeçlerdeki osilatör ve zamanlama elemanları üzerine yeni performans kısıtlamaları getirmiştir. Bu çalışmada Ortogonal Frekans Çoklamalı (OFDM) temelli haberleşme sistemlerindeki almaçların Analog Dijital Çeviricilerinin (ADC) örnekleme zamanlarındaki titreşmelerin OFDM temelli haberleşme sistemlerine etkileri incelenmistir. Bu inceleme sayesinde bahsedilen bu etkilerin büyüklükleri belirlenerek OFDM almaç devrelerinde yapılan aşırı sıkı tasarımlar engellenebilir. Bu etkilerin belirlenmesi için öncelikle belirli tayf yoğunluk karakteristiklerine sahip örnekleme zamanlaması titreşme sinyallerini sentezleyebilen bir program hazırlanmıştır. Bu programın çıktı sinyalleri çesitli OFDM sistemlerini simüle edebilen bir programın almaç örnekleme saatinde kullanılarak bu titreşmelerin kanal ortogonalitesine olan etkileri ve yarattıkları Taşıyıcılar Arası Enteferans (ICI) seviyeleri simülasyonlarla belirlenmiştir. Belirlenen bu seviyeler temel alınarak OFDM almaç ADC tasarımında kullanılabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The growing need for high-speed wireless communication systems has led communication engineers to design and implement communication systems at higher frequencies where more bandwidth is available, use digital modulation schemes with more complex constellations and place carriers closer together with little guard-band in the pursuit of designing communication systems closer to the channel capacity. These new designs have placed tighter constraints on the performance of oscillators and timing devices of transceivers. In this work, the effects of timing clock jitter on the receiver Analog-to-Digital Converter (ADC) of Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) based communication systems are examined and Inter-carrier Interference (ICI) effects are quantified in order to prevent unnecessary over designs in OFDM ADC circuitry. In this respect, a simulation tool that synthesizes jitter processes with defined spectral characteristics is prepared. The generated jitter processes are utilized in an OFDM simulation tool that quantifies the ICI levels caused by receiver ADC sampling jitter. Using these two tools, ICI levels of certain OFDM systems are examined and guidelines for OFDM ADC circuitry design are proposed.