Competing vendors in the telecom value chain
Telekom değer zincirinde rekabetçi teknoloji sağlayıcılar
  1. Tez No: 246252
  2. Yazar: ÜNAL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Genel bir telekomünikasyon operatörüne hizmet veya ürün üreten ve birbirleriylerekabet eden iki tedarikçi düşünülmüştür. Bu iki farklı tedarikçi operatörün talebiniartırabilecek birbirinin yerine ikame edilebilir yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaktadırlar.Teknoloji tedarikçileri, Ar&Ge çalışmalarına fon ayırarak yeni teknolojiyi keşfedecekve eğer bu teknoloji kullanılabilecek hale gelirse operatöre satarak para kazanacaklardır. Müşteri talebinin artması için operatör yeni geliştirilmiş olan iletişim teknolojisine yatırım yapmakta ve dönemsel olarak kendi ağ kapasitesine karar vermektedir.İlk modelde, operator yenilikçi teknolojiyi ilk keşfeden teknoloji sağlayıcısından alır.Ancak, ikinci modelde, her iki teknoloji sağlayıcısı da yeni teknolojiyi geliştirdiğindeoperatör en karlı olan seçeneği tercih eder.Her iki modelde de bir karar vericinin tüm sistemi kontrol ettiği merkezi çözümÜretilmiştir. Bu çözüm adem-i merkezi çözüm için bir karşılaştırma kriteridir. Merkeziolmayan sistemde, öncelikle teknoloji sağlayıcılar eş zamanlı olarak yatırım oyunu oynarlar ve sonrasında operatöre bir kontrat önerirler. Her iki model için de operatörünkararları tamamıyla tanımlanmıştır. İlk model için Nash dengesinin olmadığı olumsuzsonucuna zıt örnekler yardımıyla ulaşılmıştır. İkinci model için Nash dengesinin varolduğu koşullar tanımlanmıştır.Teknoloji sağlayıcılar ın oyununda yenilikçiliğin nasıl rol oynadığını kavramakiçin sayısal çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca, kar ve gelir paylaşımı kontratları telekomdeğer zinciri içinde koordinasyon için önerilmiştir. Sayısal analiz yöntemiyle kontratdeğiştirgelerinin gelir değerlerini nasıl etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We consider the competition between two vendors that serve a commontelecommunication operator. The two vendors make independentinvestments on research and development of the same or substitutableinnovative technology which strictly increases the demand of theoperator if the innovation ever materializes. The operator buys theinnovative technology from the vendor that achieves it first andthen decides on the extra capacity to build in each period. In thefirst model, it is assumed that the operator chooses the cheapervendor to buy the technology from. Whereas in the second model, theoperator chooses the more profitable option if both vendors come upwith the same technology.For both models, the centralized solution is characterized in whicha single decision maker oversees the whole system. This solutionacts as a benchmark for the decentralized analysis. In thedecentralized setting, the vendors play a simultaneous investmentgame first and then they offer the operator a contract. Theoperator's decisions are fully characterized for both models. Forthe first model we provide negative result via counter-examples forthe non-existence of a Nash equilibrium. For the second model, wecharacterize the conditions under which a unique Nash equilibriumexists.We provide a computational study to gain insight about howinnovation plays a role in the vendors' game. Moreover, profit andrevenue sharing coordinating contracts are proposed for the telecomvalue chain. The effect of the contract parameters on profit valuesis monitored by a numerical illustration.