Admission and termination control of a two class loss system
İki sınıflı yitim sistemlerinin kabul izinleri ve ihraç kararlarıyla denetimi
- Tez No: 246253
- Danışmanlar: PROF. REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, iki sınıflı bir Markov yitim sisteminin kabul izinleri ve ihraç kararlarıyladenetimi için eniyi politikalar incelenmiştir. Bir sınıf ona ait olan varış hızı,işgörü hızı, sisteme getirisi ve ihraç maliyeti ile tanımlanmaktadır. Müşterinin varışanında verilebilecek üç tip karar vardır: gelen müşterinin kabul edilmesi, reddedilmesiveya kabul edilip sistemde mevcut olan diğer bir müşterinin ihraç edilmesi. Amaç isesonlu veya sonsuz ufukta toplam indirilmiş beklenen karın eniyilenmesidir. Bu amaçdoğrultusunda optimal politikaları analiz edebilmek için bir Markov karar modeli kurulmuştur.Sistemde boş işgören var iken ihraç kararının eniyi olmadığı gösterilmiştir. Bunaek olarak, kabul ve ihraç kararları için eniyi bir eşik politikasının var olduğu gösterilmiştir. Optimal eşik değerleri, sistemde mevcut olan iki müşteri sınıfının sayısına dabağımlıdır. Ayrıca belli koşullar altında ?tercih edilen? veya ?kuvvetle tercih edilen?müşteri sınıfının var olabileceği gösterilmiştir. Tercih edilen sınıftaki müşteriler, sistemdeboş işgören olduğu sürece sisteme kabul edilen müşterilerdir. Kuvvetle tercihedilen sınıftaki müşteriler ise, sistem dolu olsa bile mevcut bir müşterinin ihraç edilmesiile sisteme kabul edilen müşterilerdir. Aynı anda iki kuvvetle tercih edilen sınıfın olamayacağı,fakat bir sınıfın kuvvetle tercih edilen olup diğerinin ise tercih edilen olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider admission and termination control policies in a Markovianloss system with two classes of jobs. A class is characterized by the arrival andservice rates, in addition to a fixed reward and termination cost. There are three possibledecisions upon an arrival: admitting or rejecting the arriving job, or admittinghim/her by terminating a job which is already in the system. The aim is to maximizetotal expected discounted profit over a finite or infinite horizon. We build a Markovdecision model to analyze the structure of optimal policies.We prove that when there is an idle server in the system, it is never optimal toterminate a job. In addition, we prove that there exists an optimal threshold policyfor admission and termination. The threshold levels depend on the jobs of both classesalready being served in the system. Furthermore, under certain conditions, we canensure that a job class is ?preferred? or ?strongly-preferred?. Preferred jobs are alwaysadmitted to the system if there are free servers. On the other hand, a strongly-preferredjob is always admitted to the system even when the system is full, so that a job ofthe other class is terminated by incurring the termination cost. We show that bothjob types cannot be strongly preferred, although it is possible that one of them isstrongly-preferred, and the other one is preferred.