Reconstruction of insulin signaling network in H. Sapiens
H. Sapiens?de insülin sinyalleşmesi ağ yapısının oluşturulması
- Tez No: 246258
- Danışmanlar: PROF. KUTLU ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Insülin, kandaki glikoz seviyesini düzenleyen hayvansal bir hormondur. Tıbben diyabet hastalığının tedavisinde kullanılır. Diyabet, insülin sentezleme, salgılama veya insüline tepki vermede oluşan bir aksaklık olarak nitelendirilir ve dünyada en yaygın görülen üçüncü hastalıktır. Tip 2 diyabetin altında yatan nedenleri anlayabilmek için, insülin sinyalleşme ağının detaylı bir şekilde incelenmesi gereklidir, ve bu aşamada insülin yol izindeki sinyalleşme hücre içi ve kan glikoz seviyelerinin düzenlenmesi ve diyabetin önüne geçilebilmesi için çözümsel bir yoldur. Ancak, insülin sinyalleşmesinin topolojik yapısı halen tamamlanamamıştır. Bu çalışmada biyolojik açıdan insülin sinyalleşme yol iziyle alakalı olma olasılığı yüksek proteinleri içeren bir protein etkileşim ağı SPA algoritması ve Gen Ontolojisi (GO) terimlerini içeren istatistiksel yöntemler kullanılarak oluşturulmuştur. İnsülin sinyalleşmesiyle bağlantılı 27 insan proteini girdi olarak kullanılmış; 416 protein ve 895 etkileşimden oluşan aday bir ağ elde edilmiştir. Proteinler arası bağlantı dağılımı güç yasası modeline yaklaşan bu insülin sinyalleşme ağı grafik teorisi yöntemleri ile analiz sonucu, biyolojik ağların genel topolojik özelliklerine uygun bulunmuştur; oluşturulan ağyapının boyuttan bağımsız bir topoloji ile küçük dünya özelliklerine sahip olduğu görülmüştür. Kas hücresinin insülin uyarımına bilinen en önemli tepkisi, glikoz taşıyıcı (GLUT4) içeren hücre içi bir vesikülün hücre yüzeyine yer değiştirmesidir. Bundan dolayı, oluşturulan insülin sinyalleşme ağının yanı sıra dinamik modelleme yaklaşımları kullanılarak, metabolik insülin ağı da bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Metabolik modeli kontrol eden reaksiyonlar, metabolik yolizi analizi yöntemleri kullanılarak PI3-kinaz (bir çeşit yağ kinazı) ve AKT (protein kinaz B) proteinlerinin fosforilasyonu olarak bulunmuştur. Aynı zamanda bu çalışma, literatürle uyum içinde olarak, insülin receptörlerinin, PKC, PI3K ve Akt enzimlerinin, insülin sinyalleşmesinin düzenlenmesinde önemli rolleri olduğunu ortaya koymuştur. Bu moleküllere ek olarak, yüksek bağlantıya sahip GRB2 proteininin bir merkez olduğu saptanmış, ve bu yüzden ilaç hedefi olarak dikkatle incelenmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insulin is an animal hormone that regulates the glucose levels in blood. It is medically used to treat diabetic patients. Diabetes is characterized by the failure of synthesizing, secreting or responding to insulin and it is the third most prevalent disease in the world. In order to understand the reasons underlying Type-2 diabetes, the insulin signaling network should be analyzed in detail as signaling through the insulin pathway is critical for the regulation of intracellular and blood glucose levels and for the avoidance of diabetes. Moreover, the topological structure of the insulin signaling pathway is still incomplete. Thus in the present study, a protein interaction network consisting of proteins that have statistically high probability of being biologically related to insulin signaling pathway was reconstructed using SPA algorithm and Gene Ontology (GO) annotations. The 27 insulin signaling annotated proteins in humans were used as the input and a candidate network of 416 proteins and 895 interactions was obtained. The graph theoretic analysis of this reconstructed insulin signaling network whose degree distribution approximates the power law model, yielded the common topological features of the biological networks, i.e. it has small world characteristics with scale free topology. An important response of the muscle cell to insulin stimulation is known to be the translocation of intracellular vesicles containing a glucose transporter (GLUT4) to the cell surface. Therefore, beside the reconstructed insulin signaling network, the metabolic insulin network was also investigated by dynamic modeling approaches. The controlling reactions of the metabolic model were determined as the phosphorylation of PI3-kinase (a lipid kinase) and AKT (protein kinase B) proteins. In agreement with the literature reports, the present study also indicates that the insulin receptor, PKC, PI3K and Akt have important roles in regulating insulin signaling. In addition to these molecules, GRB2 protein is determined to be a hub with high connectivity and must therefore be assessed with special care in drug targeting.