Meme hipertrofisi (makromasti) nedenlerinin biyokimyasal, hormonal ve genetik belirteçlerle araştırılması
Researching of the causes of breast hypertrofy (macromastia) with biochemical, hormonal and genetic markers
- Tez No: 900031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KARADUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş: Makromasti tek ya da iki taraflı olarak meme dokusunun normale göre yağ ve/veya glandüler hipertrofisidir. Makromastiden bahsedebilmek için meme hacminin normalin %50'sinden daha fazla büyümesi gerekir. Makromasti gelişiminde rol oynayan faktörlerin ortaya konması tedavisine katkı sağlayabilir. Çünkü makromastinin tek tedavisi cerrahi olarak meme küçültme işlemidir. Makromasti teşhisi konan hastalar çoğunlukla VKİ>30 ve kilo artışının meme büyümesine etki ettiği obez bireylerdir. Adiponektin, yağ dokusu tarafından sentezlenen bir kollajen benzeri polipeptiddir. Yağ depolanması üzerine negatif feed-back mekanizmaya sahiptir. Resistin, memelilerde salgılanan ve glikoz metabolizmasını düzenleyen, küçük bir proteindir. Yüksek resistin seviyeleri insülin direncini indükler ve proinflamatuar etkiler gösterir. GPER östrojenik sinyallere aracılık eden ve insanlarda GPER geni tarafından kod edilen G protein-coupled reseptörüdür. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada makromastili hastalarda makromasti nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. 18-50 yaş arasındaki toplam 70 hasta emzirmiş ve emzirmemiş olarak 2 gruba ayrılacaktır. Küçültme mamoplasti uygulanacak olan hastalarda VKİ ve insülin direnci araştırılacak ve kanda adiponektin, resistin düzeyleri ve GPER mutasyonları düzeylerine bakılacaktır. Bulgular: Emziren grupta yaş, VKİ ve IR değerleri emzirmeyen gruba göre daha yüksek bulunmuştur ve emzirme durumuna göre yaş, VKİ ve IR değerleri anlamlı farklılık göstermektedir. Emzirme grubundaki adiponektin, resistin ve GPER-1 değerleri emzirmeyen gruba göre anlamlı farklılık göstermektedir ve GPER'in adiponektin ile pozitif yönde korelasyon ilişkisi varken resistin ile negatif yönde korelasyon ilişkisi vardır. Sonuç: Serum adiponektin ile GPER fazlalığı ve resistin eksikliği makromasti etiyolojisinde kritik bir rol oynamaktadır. Aşırı kilo ya da obezite ile adiponektin arasındaki doğru orantılı bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Macromastia is unilateral or bilateral fat and/or glandular hypertrophy of the breast tissue compared to normal. In order to be considered macromastia, the breast volume must increase by more than 50% of normal. Identifying the factors that play a role in the development of macromastia may contribute to its treatment. Because the only treatment for macromastia is surgical breast reduction. Patients diagnosed with macromastia are mostly BMI>30 and obese individuals in whom weight gain affects breast growth. Adiponectin is a collagen-like polypeptide synthesized by adipose tissue. It has a negative feed-back mechanism on fat storage. Resistin is a small protein secreted in mammals that regulates glucose metabolism. High levels of resistin induce insulin resistance and exert proinflammatory effects. GPER is a G protein-coupled receptor that mediates estrogenic signaling and is encoded by the GPER gene in humans. Materials and Methods: The aim of this study was to investigate the causes of macromastia in patients with macromastia. A total of 70 patients aged 18-50 years will be divided into 2 groups as breast-fed and non-breast-fed. BMI and insulin resistance will be investigated and blood levels of adiponectin, resistin and GPER mutations will be analyzed in patients who will undergo reduction mammoplasty. Results: Age, BMI and IR values were higher in the breastfeeding group compared to the non-breastfeeding group and age, BMI and IR values differed significantly according to breastfeeding status. Adiponectin, resistin and GPER-1 values in the breastfeeding group were significantly different from the non-breastfeeding group and GPER-1 was positively correlated with adiponectin and negatively correlated with resistin. Conclusion: Serum adiponectin and GPER excess and resistin deficiency play a critical role in the etiology of macromastia. There is a direct correlation between adiponectin and overweight or obesity.