Analytical investigations for in-situ testing of non-ductile RC buildings
Detaylandırmasi iyi yapılmamış betonarme binalarda saha deneyleri yapmak için analitik incelemeler
- Tez No: 246264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ LUŞ, YRD. DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gerçek bir bina üzerinde statik itme deneylerini yapmak için kapsamlı bir araştırma sonucunda oluşturulmuş bir test düzeneğine ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, 1970'li yıllarda Türkiye'de yapılmış tipik bir betonarme yapıda saha deneyleri yapmak için test düzeneği önermektir.İlk olarak literatürdeki farklı güçlendirme yöntemleri üzerine saha ve laboratuar deneyleri ve doğrusal olmayan analitik modelleme teknikleri incelenmiştir. İncelenen doğrusal olmayan modelleme tekniklerinin doğruluğu, tipik bir Tayvan okul binası olan Hsin-Tseng okul binasına yapılan analitik çalışma sonuçlarının Tu [1] tarafından yapılmış olan deneysel çalışma sonuçlarıyla karşılaştırılması sonucu değerlendirilmiştir. Malzeme özelliklerinin, çatlamış kesit rijitliğinin, bina geometrisinin, binanın parapet içerme durumunun ve seçilen doğrusal olmayan modelleme tekniklerinin analiz sonuçlarını önemli bir ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir.İstanbul'daki Şehit Adem Yavuz İlköğretim Okulu örnek bina olarak seçilmiş ve saha deney düzeneği bu okul için önerilmiştir. Binanın geometrik özellikleri ve malzeme özellikleri kullanılarak, öncü bir deney düzeneği önerilmiştir. Önerilen deney düzeneği (i) boş deney çerçevesi, (ii) bölme duvarlı deney çerçevesi, (iii) CFRP ile güçlendirilmiş bölme duvarlı deney çerçevesi ve betonarme perde duvar ile güçlendirilmiş deney çerçevesinden oluşan, dört adet iki-katlı-tek-açıklıklı deney çerçevesini içerir. İncelenen analitik modelleme teknikleri ışığında, belirlenen deney düzeneklerinin doğrusal olmayan statik itme analizi SAP2000 v11.0.0 bilgisayar programı kullanılarak deney sonuçlarını tahmin etmek için yapılmıştır. Yatay yük-yatay deplasman davranışları ve plastik mafsal oluşum sıralaması kullanılarak test çerçevelerinin davranışları incelenmiştir. Analiz sonuçlarına uygun olarak, deney düzeneklerinin son hali oluşturulmuştur. Önerilen düzeneklerde, yapılması gereken inşaat işleri deneylerden önce yapılmalıdır. Hidrolik yükleme sistemleri, yük hücreleri, deney çerçeveleri ve reaksiyon bloğu için yükleme sistemleri, düzlem dışı dönme hareketini engelleyici çerçeve sistemleri, ölçümler için kullanılacak referans kolonları, deplasman ölçerler (LVDTler) ve gereken data toplama sistemleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to perform an in-situ pushover test on a real, existing building, a test setup developed via a comprehensive study is required. The scope of this study is to propose a test setup for in-situ testing of a typical reinforced concrete building constructed in Turkey in the 1970?s.First of all, previous research on field and laboratory testing of different strengthening methods and nonlinear analytical modeling techniques in the literature are investigated. The accuracy of available nonlinear modeling techniques are evaluated by analyzing a typical Taiwanese school building, namely the Hsin-Tseng Junior High School building, and comparing analysis results with experimental results by Tu et al.[1]. It is observed that material properties, cracked section stiffnesses, building geometry, existence of windowsills, and nonlinear modeling techniques selected affect the results of the analyses significantly.Sehit Adem Yavuz Primary School in Istanbul is chosen as a case-study building and an in-situ testing scheme is proposed for the building. By using geometrical properties and material properties of the case building, a preliminary test setup is proposed. The proposed setup comprises testing of four 2-storey-single bay test frames, including (i) a bare frame, (ii) an infilled frame, (iii) an infilled frame strengthened with Carbon-Fiber-Reinforced-Polymers, and (iv) a frame with reinforced concrete infill wall. In the light of the analytical modeling techniques investigated, the proposed tests are analyzed via nonlinear static pushover analyses conducted using commercial computer software program SAP2000 v11.0.0 for blind prediction of the test results. The behavior of the test frames are examined in terms of lateral load-lateral displacement responses and hinge formation sequences. The final test setup for the in-situ tests is developed in accordance with the analyses results. For the proposed tests, the proposed construction work needs to be conducted before testing. Hydraulic loading equipment, load cells, assemblage systems for test frames and reaction block, out of plane resistant frame systems, reference columns for measurements, displacement sensors, and data acquisition systems necessary are also identified.