Al-Sn ve Ag-Sn ikili metalik alaşımlarında kristolografik örgü parametreleri, ısı iletkenliği ve elektriksel iletkenlik katsayılarının tayini
Al-Sn and Ag-Sn alloys in binary metallic lattice parameters crystallographic, heat conductivity and electrical conductivity determination
  1. Tez No: 246265
  2. Yazar: EMİNE ALTUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET SAATCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma da, Al-Sn ve Ag-Sn ikili alaşımlarının termo-elektriksel ve yapısal özellikleri incelenmiştir. SEM, EDAX ve XRD ölçümleri, örneklerin yapısal özelliklerini elde etmek için yapıldı. Örneklerin kristal simetrileri saf Al ve saf Ag için kübik, saf Sn için tetragonaldir. Örneklerin ısıl ve elektriksel iletkenlikleri sırasıyla radial ısı akışı ve dört nokta metodu kullanılarak belirlendi. Elektriksel iletkenlik sonuçları artan sıcaklıkla azalan metalik karekterin olduğu gösterildi. Elektriksel direnç değerleri Al-Sn ikili metalik alaşımı için 2.78x10-7 - 5.87x10-8 ohm cm ve Ag-Sn ikili metalik alaşımı için 4.87x10-5-1.99x10-7 ohm cm dir. Isı iletkenlik değerleri 0.61 ile 3.03 W/K cm arasında olduğu ve bu değerlerin sıcaklıkla birlikte hafif düşme, Alüminyum konsantrasyonuyla da artma eğilimine girdiği gözlendi. Ag-Sn örneklerinin ısı iletkenlik değerleri 0.61 ile 3.67 W/K cm arasındadır ki bu değerler sıcaklıkla birlikte hafif düşme ve Sn kompozisyonuyla birlikte artma eğiliminde olduğu belirlendi. Örneklerin ısıl iletkenlikleri mevcut diğer çalışmalarla karşılaştırılmış ve sonuçlar arasında iyi bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermo-electrical and structural properties of Al-Sn and Ag-Sn binary alloys has been investigated. The SEM, EDAX and XRD measurements have been carried out to obtain the structural properties of the samples. The crystal symmetry of the samples were indexed in cubic for the pure Al and pure Ag and in tetragonal for the pure Sn. Thermal and electrical conductivity of the samples have been determined in using radial heat flow and four-point probe methods, respectively. The electrical conductivity results indicate that the metallic characters decrease with the temperature increasing. The values of the electrical resistivity are to be 2.78x10-7 - 5.87x10-8 ohm cm and 4.87x10-5-1.99x10-7 for Al-Sn binary alloy. The thermal conductivity values are between 0.61-3.03 W/K cm, which decrease slightly with temperature and increase with composition of Al. The thermal conductivity values for Ag-Sn samples are between 0.61-3.67 W/K cm, which decrease slightly with temperature and increase with composition of Sn. Thermal conductivity of the samples have been compared with other available studies and seen a good agreement between the results.