Study of catalytic reaction kinetics using strongly typed genetic programming
Moduler genetik programlama ile katalitik reaksiyon kinetiğinin çalışılması
- Tez No: 246263
- Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bazı kuramsal ve gerçek katalitik reaksiyon sistemlerinin kinetic modellemesi modüler genetic programlama kullanılarak yapılmıştır. Kuramsal reaksiyonlar için üretilen ve gerçek reaksiyonlar için literatürde yer alan veriler kullanılarak reaksiyon hız denklemleri türetilmiş ve bu denklemlerin matematiksel yapısından faydalanılarak olası reaksiyon mekanizmaları tahmin edilmeye çalışılmış, böylece genetik programlamanın geleneksel kinetik çalışmalara katkı yapıpı yapamaycağı test edilmiştir. Basit reaksiyon mekanizmalarından doğan ya da karmaşık mekanizmaların çeşitli kabullerle sadeleştirilmesi ile ortaya çıkan basit modellerin kestiriminde modüler genetic programlama tekniklerinin başarılı olduğu anlaşılmıştır. Bu durum özellikle heterojen katalitik reaksiyonların % 75'ini oluşturan hızın yüzey reaksiyonu tarafından kontrol edildiği sistemler için geçerlidir. Hız denkleminin paydasında fazla terim olması, yüzey reaksiyon kontrollü çift aktif bölgeli reaksiyonların hız denklemlerinin paydasının karesinin alınması gereği veya ayrışmalı reaksiyonların hız denklemlerinin paydalarında kareköklü ifadelerin bulunması gibi karmaşık durumlarda bu metodun kullanımı etkili olamamaktadır. Bu sebepten dolayı metodun tek başına katalitik reaksiyon mekanizmalarının anlaşılmasında yeterli olmadığı ancak genellikle katalitik reaksiyonların kinetic çalışmalarında kullanılan geleneksel Langmuir-Hinshelwood Hougen Watson yaklaşımının iş yükünün azaltılmasında yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kinetic modeling of some generic and real catalytic reactions systems were performed using strongly typed genetic programming. The reaction rate laws were created using the data generated for generic reactions and experimental data reported for the real reactions in the literature, and the structure of these equations were used to predict the possible reaction mechanisms as an aid to the traditional kinetic methods. It was found that the strongly typed genetic programming techniques are quite successful predicting the simple model arising from a simple mechanisms or complex mechanisms with simplifying assumptions. This is especially true for the surface reaction controlled systems which constitute about the 75% of the heterogeneous catalytic reactions. However, this method is not effective in the presence of complexities such as too many terms in the denominator of the rate equation, square term arising from the control of the surface reaction step in dual site reactions, square root terms in the dominator due to the dissociative nature of the reaction. Then it was concluded that the method may not be sufficient to understand the catalytic mechanisms by itself but it may help to reduce the work load required in the traditional Langmuir-Hinshelwood Hougen Watson approach that is commonly utilized for the kinetic studies of the catalytic reactions.