Methodology for crew-pairing problem in airline crew scheduling
Havayolu mürettebat zaman çizelgesinde uçuş dizisi bulma problemi için metodoloji
  1. Tez No: 246267
  2. Yazar: UĞUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNGA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mürettebat zaman çizelgesi problemi iki alt probleme bölünür, uçuş dizisi bulma problemi ve mürettebat atama problemi. Literatürde uçuş dizisi bulma problemi üzerinde çok çalışma vardır ve bu çalışmanın da ana konusu budur. Bu çalışmada önceki metotlar incelenerek hibrid bir metod geliştirilmiştir.Bu çalışmada uçuş dizisi bulma probleminin matematiksel ifade ediliş şekli açıklandı. Temel olarak problem tamsayı programlama problemi şeklinde ifade edilir fakat problemdeki karmaşıklığı azaltmak için doğrusal programlama problemine çevriliyor. Doğrusal programlama problemlerini çözmek için kullanılan en iyi bilinen metot Sprint methodudur. Ayrıca önceki çalışmalarda adı dinamik uçuş dizisi üreten olan bir metot geliştirildi. Genellikle doğrusal programlama problemi çözüldükten sonra tamsayı değerleri bulmak için parçala ve sınırla veya art arda uçuşlara göre parçala yöntemi kullanılıyor. Ayrıca doğrusal programlama problemini çözdükten sonra tamsayı değerleri bulmak için kullanılan diğer bir metot da Carmen algorithmasıdır. Hibrid metotda doğrusal programlama problemini çözmek için Sprint metodu kullanıldı. Doğrusal programlama problemi çözüldükten sonra tamsayı değerleri bulmak için Carmen algorithması uygulandı. Deneyler gösterdiki Carmen algoritması çok hızlı fakat çok kötü sonuçlar veriyor. Bu nedenle yine Sprint metodu ile başlayan ve tamsayı değerler bulmak için art arda uçuşlara göre parçala yöntemini kullanan bir başka hibrid versiyonu uygulandı. En son kısımda Carmen algoritması ile art arda uçuşlara göre parçala yönteminin deneylerde çıkan sonuçlarının karşılşatırması verildi. Sonuç olarak ise hibrid metodunun kısa bir özeti açıklandı ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar verildi.
Özet (Çeviri)
Crew scheduling problem is divided into two sub problems, crew pairing and crew assignment problems. In literature, there are many studies on crew pairing problem and in this study also main subject is crew pairing problem. In this thesis, previous work on crew pairing problem is investigated and a hybrid method is developed by combining previous methods.In this study, the mathematical representation of the crew pairing problem is explained. Basically, the problem is represented as integer programming problem but to reduce the complexity it is relaxed to linear programming (LP) problem. Most well-known method for solving large size of LP is sprint method. Also in previous studies, another method which is called dynamic pairing generation is developed. Commonly for finding integer values after solving LP, branch and bound or branch on follow-on method is used. Also, Carmen algorithm is another method for getting integer values after finding LP solution. In hybrid method, for solving LP problem sprint method is used. For finding integer values, after solving LP problem Carmen algorithm is implemented. Experiments show that Carmen algorithm is very fast but it gives bad results. Therefore, another version of hybrid method is implemented which also starts with sprint method and uses branch on follow-on method to find integer solutions. In the last section, the comparison of the test results between Carmen algorithm and branch on follow-on method is given. As a conclusion a brief summary on hybrid method is explained and for future work is given.