Functional hydrogels via click chemistry
Klik kimyası yöntemiyle fonksiyonel hidrojeller
  1. Tez No: 246286
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hidrojeller, suda çözünebilen polimerlerin üç boyutta çağraz bağlarla ağ yapmasıyla oluşan ve yüksek miktarda su emebilen yapılardır. Son yıllarda hidrojellerle alakalı makale sayısında gözle görüülür birartış yaşanmaktadır, bu da hidrojellerin ayarlanabilen kimyasal ve fiziksel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu eşsiz özelliklerin sonucu olarak, hidrojeller tıbbi uygulamalarda çokça kullanılmakta ve kullanılmayı beklemektedirler, örneğin kontrollü ilaç salınımı, hücre büyüme ortamı, doku mühendisliği, yara iyileştirici biyolojik yapışkan olarak. Bu uygulamalar için istenilen moleküllerin hidrojele bağlanması oldukça önemlidirBurada, dendrimer-polymer-dendrimer bileşimleri kullanılarak fonksiyonel hidrojeller üretimi başarıyla yapılmış ve moleküllerin ve sonradan fonksiyonel hale getirilmiş hidrojellerin nitelikleri rapor edilmiştir. Bu çalışmada dendron ?polymer bileşimleri üretmek için çok yapışma değerlikli ve tek dağlımlı özellikteki poliester dendronlar suda çözünebilen ve canlı dokularla uyum gösterebilen poli etilen glikol polymerleriyle [3+2] Huisgen tipi bakır katalizörlü dairesel ekleme kimyası kullanılarak sentezlenmiştir. Fonksiyonel hidrojel üretimi için bu kopolimerlerin [3+2] Huisgen tipi klik reaksiyonu ile yapılmıştırÜretilen fonksiyonel hidrojellerin karakterizasyonu SEM ve ATR FTIR ile yapılmış ve su yüksek su emme özellikleri ölçülmüştür. Bu hidrojellerin ileriki aşamadaki fonksiyonel hale getirilmesi yine [3+2] Huisgen tipi ?klik? reaksiyonuyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are three dimensionally crosslinked water soluble polymer networks which can absorb high quantity of water. In recent years, there has been a remarkable increase in the number of articles related to hydrogels due to their adjustable chemical and physical properties. As a consequence of the unique properties, hydrogels are widely used and waiting to be used in medical applications such as controlled drug release, cell growth media and tissue engineering, wound healing biological adhesives. For such applications attachment of desired molecules to the hydrogels are extremely important.Here, syntheses of functionalizable hydrogels by using dendron-polymer-dendron conjugates are successfully done and characterizations of molecules and post functionalization of hydrogels are reported. In this study, multivalency and mono dispersity properties of polyester dendrons are combined with the biocompatible, water soluble, polyethyleneglycol polymers by using [3+2] Huisgen type copper catalyzed cycloaddition chemistry to synthesize dendron ?polymer conjugates. These copolymers are used to synthesize Functional hydrogels again by [3+2] Huisgen type ?Click? reaction. Synthesized functional hydrogels are characterized with SEM and ATR FTIR and their high swelling properties are investigated. They are further functionalized covalently with a third ?Click? reaction.