Parallel machine scheduling considering job splitting and machine eligibility
İş bölme ve makina seçim kriterli paralel makina çizelgeleme
  1. Tez No: 246287
  2. Yazar: GAMZE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, birbirinden farklı paralel makinalarda toplam gecikmeyi en aza indirmeye yönelik bir problem ele alınmıştır. Problemin işin bölünebilmesi, aile bazında makina hazırlama süresi, makina seçilebilirlik gibi özellikleri vardır. İşin bölünebilmesi, bu işin farklı makinalarda farklı zamanlarda yapılabilmesi anlamına gelmektedir. Aile bazında makina hazırlama süresi, eğer belirli bir aile başka bir aileden sonra üretiliyor ise, makina hazırlama süresine gerek duyulması anlamına gelmektedir. Makina seçme özelliği işlerin her makinada üretilememesi, sadece onları üretmeye uygun makinalar tarafından üretilebilmeleri anlamına gelmektedir.Üç fazdan oluşan bir sezgisel yaklaşım metodu önermekteyiz. İlk fazda bir aileye ait olan işler iş grubu halinde bir araya getirilmektedir. İşleri bir araya getirirken, bir araya getirmeyi ne zaman durduracağımızı belirlemek için iki kontrol parametremiz mevcuttur. Bu kontrol parametrelerinin tüm aileler için aynı olması gerekmemektedir. İlk faz sonucunda oluşturulan iş grupları ikinci fazın girdisi olarak kullanılmaktadır. Bu ürün gruplarının termin zamanları kullanılarak ikinci fazda yeni bir zaman yapısı oluşturulmaktadır. Ayrıca ikinci fazda bütüncül planlama modeli oluşturulup çözülmektedir. Bunun sonucunda, oluşturulan zaman yapılarındaki üretim miktarları bulunmaktadır. Bulunan bu üretim miktarları, üçüncü fazda çizelgeyi meydana getiren iş grupları oluşturmak için kullanılır. Sezgisel yöntemimizin performansını değerlendirmek için yazında var olan, birinci fazda kullandığımız kontrol parametrelerinin tüm aileler için sabit tutulduğu sezgisel metod ile karşılaştırdık. Deney sonuçlarına göre, önerdiğimiz sezgisel metodumuz diğer sezgisel metoddan daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate unrelated parallel machine problem with total tardiness objective. The properties of the problem are job splitting, family dependent setup structure and machine eligibility. Job splitting means that jobs can be splitted to be produced on different machines and in different times. Family dependent setup means that a setup is needed before producing a particular family if it is preceded by another family. Machine eligibility means that jobs can?t be produced on all machines, but only the ones that are appropriate for producing them.We propose a heuristic solution method consisting of three phases. In the first phase, jobs belonging to a family are combined into job batches. When making this aggregation, in order to decide the point to stop aggregation, we have two control parameters. These control parameters do not need to be the same for each family. After finishing Phase-1, generated job batches are used as inputs to phase-2. In phase-2, a new time structure is created based on the due dates of these aggregate jobs. Also in phase-2, an aggregate planning model is constructed and solved yielding production quantities in time buckets. These production quantities are used in phase-3 for creating job batches which constructs schedule. For examining the performance of our heuristic, we compare it with a heuristic in the literature in which control parameters used in the first phase are the same for all families. According to experimental results, our heuristic out performs the existing heuristic.