Tavşanlarda ovaryum torsiyon/detorsiyon modelinde kafeik asit fenetil ester'in (CAPE) koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of the protective role of caffeic acid phenyl ethyl ester (CAPE) on ovary ischemia/reperfusion insury in rabbits
  1. Tez No: 246327
  2. Yazar: ORHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. YILMAZ ÇİĞREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinde; kafeik asit fenetil ester'in (CAPE) ovaryum torsiyon/detorsiyon hasarında muhtemel koruyucu rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Adneksal torsiyon tubal ve ovaryum damarlarının saat yönünde 360 derece döndürülerek clip turcica ile 3 saat boyunca bağlanmasıyla yapıldı. Detorsiyon ise adneksanın tekrar açılarak kan dolaşımının 3 saat boyunca sağlanmasıyla başarıldı. Yeni Zelanda ırkı dişi tavşanlar, her bir grupta 6 tavşan olmak üzere; sadece laporotomi yapılan taklit grubu (S); 8,5 mg/kg dozunda karın içi yolla tek doz olarak %1'lik etanolde çözülen CAPE uygulanan grup (CAPE); Torsiyondan 1 saat önce 8,5 mg/kg doz CAPE'nin karın içi yolla verildiği ve daha sonra torsiyon/detorsiyon yapılan grup (C+I/R) ve CAPE'nin hazırlandığı taşıt madde uygulama grubu (E+I/R) olmak üzere 4 gruba ayrıldılar. Uygulamadan sonra hayvanlardan ovaryum dokuları alındı. Deney sonunda hayvanlardan alınan ovaryum dokularından katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri ve glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) seviyeleri spektrofotometreyle analiz edildi. Ayrıca dokudan histopatolojik incelemelerde yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to investigate possible protective effects of caffeic acid phenyl ethyl ester (CAPE) on ovary torsion/detorsion injury. Adnexal torsion was created by rotating tubal and ovarian vessels in a 360º clockwise direction for 3 hours via clip turcica while detorsion was carried out by untwisting the adnexa. Following detortion, blood supply was allowed for 3 hours. 24 Female New Zealand rabbits were allocated to following study groups each containing 6 rabbits: Sham group was subjected to laparatomy only (S).İn group CAPE (8.5 mg/kg) was administered 1 hour before torsion via intraperitoneal route (CAPE) in 1% ethanol; In group C+IR, CAPE (8.5 mg/kg) was given 1 hour before adnexal torsion/detorsion and then tortion/detortion was performed. Last group were introperitonealy injected with the vehicle 1 hour before torsion/dtorsion was performed. At the end of the treatments, catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) activities and malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) levels from the tissue samples were analyzed using a spectrophotometer. In addition, histopathological examinations were performed from the tissue samples.