Farede (Mus musculus) kurşun toksisitesine karşı kafeik asit fenetil esterin (CAPE) koruyucu etkisinin histopatolojik olarak araştırılması
Investigation of caffeic acid phenethyl ester's (CAPE) protective effect against lead toxicity on mouse (Mus musculus) by histopathological methods
  1. Tez No: 246326
  2. Yazar: NESLİHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. YUSUF ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Mus musculus bireyleri üzerine karşı kurşunun toksik etkisine karşı CAPE' nin koruyucu etkisi histopatolojik yöntemlerle araştırıldı.Çalışmamızda rastgele seçilen 25 fare alınarak her grupta 5 fare olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. İntraperitoneal yolla 5 gün boyunca birinci gruba serum fizyolojik, ikinci gruba %1 etanol, üçüncü gruba CAPE, dördüncü gruba kurşun, beşinci gruba CAPE uygulaması 3 gün önce başlayacak şekilde CAPE+Kurşun enjekte edildi. Son enjeksiyondan 24 saat sonra hayvanların yaşamına son verilerek karaciğer dokuları alınıp %10' luk formaldehit solüsyonunda tespit edildi. Rutin histolojik metotlarla parafin bloklar hazırlanarak 3-5µ kalınlığında kesitler alınıp hematoksilen-eozin boyama metoduna göre boyandı. Bu kesitler ışık mikroskobu (Olympus BX51) ile histopatolojik olarak incelendi.Işık mikroskop incelemesinde %1 Etanol ve CAPE uygulanan grupların karaciğer dokuları kontrol grubuyla benzer görünümdeydi. Kurşun uygulanan grupta orta derecede dejenerasyon ve nekrozlar tespit edildi. Kurşunla birlikte CAPE uygulanan grupta ise bu nekroz ve dejenerasyonların şiddeti daha az gözlemlendi.Bu bulgular CAPE' nin kurşun toksisitesine karşı koruyucu etkisi olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, CAPE?s protective effect against the toxic of lead on Mus musculus individuals investigated by histopathogical methods.In our study, 25 mice selected randomly and divided into 5 groups including 5 mice. During five days, serum physiologic to the 1st group, 1% ethanol to the 2nd group, CAPE to the 3th group, lead to the 4th group and CAPE treated with lead which was to be started 3 days before, to the 5th group were injected. After 24 hours since the last injection, animals tissues of liver were taken and fixed in the 10% formaldehyde. Parafin blocks were preparated by histological methods and in the tickness of 3-5? sections were taken and stained with hematoxylin and eosin. These sections investigated under a light microscope (Olympus BX51).In the investigation of light microscope, livers of animals which were treated with 1% ethanol and CAPE were similar to control group. In the group which was treated with lead some degenerations and necrosis were observed. In the group which was treated with CAPE and lead, levels of necrosis and degenerations was observed in less degree.These findings make one think that CAPE has protective effect against the lead toxicity.