Alüminyum klorür (AlCl3)'ün karaciğer üzerine etkileri
Effects of aluminium chlorur (AlCl3) on liver
- Tez No: 246328
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. YUSUF ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, fare karaciğer dokusu üzerine alüminyumun etkilerinin histopatolojik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda toplam 21 fareden oluşan bir kontrol ve iki deneysel grup oluşturuldu. Kontrol grubundaki hayvanlara serum fizyolojik, deney gruplarına ise sırasıyla 3 mg/kg ve 6 mg/kg dozlarında serum fizyolojik de çözündürülen alüminyum (alüminyum klorür şeklinde) 2'şer gün arayla 5 doz introperitonel olarak enjekte edildi. Çalışma süresi sonunda hayvanlardan eter anestezisi altında karaciğer örnekleri alınarak %10'luk formaldehit solüsyonunda 48 saat tespit edildikten sonra rutin histolojik metotlarla parafin bloklar hazırlanarak 3?5µ kalınlığında kesitler alınıp hematoksilen-eozin ve giemsa boyalarıyla boyandı. Bu kesitler ışık mikroskobu altında (Olympus BX51) ile histopatolojik yönden incelendi.Işık mikroskop incelemelerin de 2.deney gruplarının hücrelerinde daha fazla piknotik görünüm, sitoplâzmalarında bozulmalar, nekroz ve hiperemi gibi dejenerasyonlar tespit edildi.Elde edilen verilere göre, alüminyum'un karaciğer dokusunda dejeneratif bozukluklara neden olma sebebinin, bu dokunun özellikle ağır metallerin toksik etkilerine karşı metallothionein gibi ağır metal bağlayıcı proteinleri sentezleyerek detoksifikasyon merkezi olarak işlev görmesi nedeniyle olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of aluminum on mouse liver tissue were investigated by histopathological methods.A total of 21 mouse which consis of control study and two experimental groups were formed. The control of animals in physiological serum, the experiment groups, the order of 3mg/kg and 6mg/kg dose is soluble in physiological serum alumimun (as aluminum chloride) with 5 doses 2 days as was injected. Study duration of the animals under either anesthesia on the liver samples form %10 solution of formaldehyde detected 48 hours after ruotine histological methods for parafin blocks are prepared 3-5 µ thick sections and received hematocsilen?eozin and giemsa painting method according to the sections. This section was examination by light histopatologically by light microscope (Olympus BX51).Light microscopic examination of cells in the experimental group picnotic view cytoplasma deterioration, such as necrosis and hiperemi were degeneration picnotic styplazmatic according to the data obtained, aluminum degenerative disorder of the liver tissue of the reason why especially in this tap to the toxic effects of heavy metals, such as the heavy metal binding protein metallothionnein in syntesiz detoxocifications central vision due to the function are thought to originate.