Polimeraz zincir reksiyonu (PZR) ile Kars Çayı'nda bakteri tayini
Polymerase chain reaction (PCR) and determination of the bacteria in the Kars creek
  1. Tez No: 246347
  2. Yazar: FERHAT BALKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABİR TAGİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, son yıllarda geliştirilmiş olan PZR tekniği ile Kars ilinin sınırları içerisinden akmakta olan Kars Çayı'nda Salmonella, Shigella ve E. Coli taraması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen deneysel sonuçlara göre Kars Çayı'ndan alınan sularda insansal ve hayvansal kirliliğin belirteçleri olan Shigella ve E.coli bakterilerinin varlığına rastlanmıştır. Bu yüzden, Kars Çayı havzasında bulunan diğer yerleşim yerlerine ve Kars iline kanalizasyon arıtma tesislerinin kurulması insan sağlığı ve temiz bir doğa için gereklilik arz etmektedir.Anahtar kelimeler; PZR, Salmonella, Shigella, E. Coli, Kars Çayı
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, Salmonella, Shigella and E. Coli were scanned through the newly developed PCR technique in the Kars Creek, which runs through Kars province. According to the experimental results, Shigella ve E.coli bacteria, which are considered as the indicators of human and animal pollution, were found in the sample water taken from the Kars Creek. Therefore, the establishment of waste treatment facilities is a must in many allocation units located along the basin of the Kars Creek and in Kars province for human health and clean nature.Key Words; PCR, Salmonella, Shigella, E. Coli, River Kars