Fare karaciğer dokusunda yeşil çay (Camellia sinensiz L.) ve maydanoz'un (Petroselinum crispum) MDA ve GSH düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
A study on the green tea (Camellia sinensiz L.) in the tissue of mice liver and the effect of parsley (Petroselinum crispum) on mda and gsh levels
- Tez No: 246346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, antioksidan özelliği bilinen yeşil çay (Camellia sinensis L.) ve maydanoz (Petroselinum crispum) bitkilerinin, fare karaciğer dokuları üzerinde MDA ve GSH düzeylerine olan etkisi araştırılmaya çalışıldı.Çalışmada 8 adet kontrol, 16 adet uygulama olmak üzere toplam 24 adet Swiss albino tipi fare kullanıldı. Uygulama grubundaki 16 adet fare iki ayrı gruba ayrılarak I. Gruba 3 g/L yeşil çay, II.
Özet (Çeviri)
In this study, was tried to find out the effect of gren tea (Camellia sinensis L.) and parsley (Petroselinum crispum) are known with their antioxidant features to levels of MDA and GSH on mice liver tissue.In the study, total 24 Swiss albino were used that 8 of them were control and 16 of them were practise.