Medulla spinalis travmasında erken indomethacinin lipid peroksidasyonuna etkileri
Effects of early indomethacin on the lipid peroxidation in experimental spinal cord trauma
- Tez No: 24638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NAİL İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
özet Son yıllarda, medulla spinalis travması etyopatogenezinde etkili, çeşitli klinik ve deneysel çalışmalarla ortaya konan mekanizmalar ve ajanlar dikkate alınarak planlanan bu araştırmada, seksen adet Albino-Wistar türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar, her grupta eşit sayıda olmak üzere iki ana gruba ayrıldı (A= Kontrol Grubu, B= Uygulama Grubu). Her denekte, ameliyat mikroskopu altında, T5-T10 arası tam laminektomi yapılarak epidural serebral anev rizma klibi ile spinal travma oluşturuldu. B grubundaki sıçanlara klip açıldıktan hemen sonra 3 mg/kg i.p. indomethacin uygulandı. Travma sonrasında biyokimyasal reaksiyonların sıvı azot ile dur durulduğu zamana göre ana gruplar, her birinde sekizer denek bulunan beşer alt gruba bölündü; 1. dakikada (A1-B1), 15. daki kada (A15-B15), 30. dakikada (A30-B30), 60. dakikada (A60- B60), 90. dakikada (A90-B90), medulla spinalis ile paravertebral dokular üzerine sıvı azot döküldükten sonra kesilerek çıkartıldı ve sıvı azot tankında muhafazaya alındı. Lipid peroksit düzeyi, TBAR maddelerin miktarını tayin yöntemiyle indirekt olarak ölçül dü. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, medulla spinalis travması sonrasında erken indomethacin (3 mg/kg i.p.) uygulanmasının li pid peroksidasyonunu kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde arttırdığını, medulla travması sonrasında kullanılmasının zararlı olabileceğini göstermektedir. 23 özet
Özet (Çeviri)
abstract Effects of early indomethacin on the lipid peroxida tion in experimental spinal cord trauma. In this study, planned considering the recent clinical and experi mental investigations on the mechanisms and agents shown to be effective in the etiopathogenesis of spinal cord trauma, Albi- no-Wistar rats, divided in two groups of forty each were used. (A=control group, B=application group). A T5-T10 total laminec tomy was performed in every rat, with the operation microscope, and spinal trauma was achieved with an epidural serebral anevrysm clip. Immediately on opening the clip, 3 mg/kg (i.p.) in domethacin was given to the rats in group B. The two main groups were divided to subgroups of eight rats; it was planned to stop the biochemical reactions at a different time in each of these subgroups, by the application of liquid nitrogen to the medulla and paravertebral structures at the end of 1. mi nute (A1-B1), 15. minute (A15-B15), 30. minute (A30-B30), 60. minute (A60- B60) and 90. minute (A90-B90) ; all the medullas were removed and protected from further reactions by immersion in the liquid nitrogen tank. The lipid peroxidation levels were as sessed by determining TBAR (thiobarbituric acid reactive) subs tance formation. The results of the study showed that the administration of 3 mg/kg (i.p.) indomethacin immediately after spinal cord trauma induces lipid peroxidation in a significant degree (p=0.018) in compariso ı to the control group. This suggests that indometha cin may be harmful when used as above. 25 abstract