Yıkanma sonucunda suya karışan tarımsal gübrelerin bazı sucul bitkiler üzerindeki etkileri
Effects on some aquatic plants of agricultural fertilizers interfering to water in the result ablution
- Tez No: 246392
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. HANİFE ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yapılan çalışmada tarımsal gübrelemede kullanılan gübrelerin yıkanma ile suya karışması durumunda; sucul bitkilerin nasıl etkileneceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada amonyum nitrat gübresi ile zenginleştirilen su kültüründe; bir su altı bitkisi olan Ceratophyllum demersum ve yüzen bitki Lemna minor'un büyüme oranındaki farklılıklar bitkilerin büyüdükleri su ile karşılaştırılarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda Lemna minor bitkisinin büyüme oranının gübre miktarıyla arttığı, Ceratophyllum demersum bitkisinin ise gübre miktarından etkilenmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of agricultural fertilizer that flow into water by raining on the aquatic macrophytes. In this study differences between growth rate of Ceratophyllum demersum, submersed macrophytes, and Lemna minor, free floating macrophytes in two different culture medium were determined. At the end of the study it was observed that the growth rate of Lemna minor increased by the increasing fertilizer while the growth rate of Ceratophyllum demersum did not change by the increasing fertilizer.