Yapay sinir ağları denetimli senkron motor ile reaktif güç kompanzasyonu
Reactive power compensation with artificial neural networks controlled synchronous motor
  1. Tez No: 246393
  2. Yazar: ALPER GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elektrik güç sistemlerinde şebekeden çekilen reaktif güç değerinin artması, kullanıcı açısından yüksek maliyetler, şebeke açısından ise gereksiz aşırı yüklenmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayıpları azaltarak enerji verimliliği sağlamanın yolu reaktif gücü kompanze etmektir. Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları(YSA) denetimli senkron motor ile reaktif güç kompanzasyonu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Eğitim ve öğrenme rutinlerinin gerçekleştirilebilmesi için görsel bir kullanıcı ara yüzü tasarlanmıştır. Çalışma sonucunda, YSA yapısının gerçek zamanlı uygulamalara kolaylıkla adapte edilebildiği, eğitim amaçlı olarak kullanılabilen, farklı yapıların ve algoritmaların test edilebileceği esnek bir sistem elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increment of the reactive power drawn from electrical power stations increases the cost of the energy produce and reduces the efficiency of energy systems. Therefore, the reactive energy should be compensated to decrease loses and to increase the efficiency. In this study, an artificial neural network model, which can be used to control of reactive power compensator (RPC) with a synchronous motor, has been developed and implemented. Thanks to the study presented, a flexible artificial neural network model has been obtained that can be easily adapted to the real time applications, can be used to educational purposes, and can also be used for testing different algorithms and structures.