Soya fasulyesinin su-verim ilişkileri
Water-yield relationships of soybean
- Tez No: 246405
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİH YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, soya fasulyesinin (Glycine max L. Merril) su-verim ilişkilerini belirlemek amacıyla, yarı-nemli bir iklime sahip Güney Marmara Bölgesinde, iki yıl süreyle yürütülmüştür. Kurulan arazi denemesi toprak su içeriğine dayalı tam su, farklı düzeylerde kısıntılı su ve susuz uygulamalarını kapsamaktadır. Kısıntılı sulama konuları soya fasulyesinin vejetatif gelişme, çiçeklenme, bakla oluşumu ve tane gelişimi dönemlerine göre düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate water-yield relationships of soybean (Glycine max L. Merril) in the southern Marmara region of Turkey under a sub-humid climate for two seasons. Field experiments were consisting of full water, deficit irrigation and rainfed treatments. Deficit irrigation treatments were determined based on the phenological periods of soybean as vegetative growth, flowering, pod setting, and seed enlargement.