Tohumun nemlendirilmesi, bakteri inokülasyonu ve ekim zamanının soya fasülyesinin (Glycine max L.) verimi ve bitkisel özelliklerine etkisi
- Tez No: 34017
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma; farklı zamanlarda, bakteri inokülasyonu ve tohum nemlendirme işlemlerinin soya fasulyesinin verimi ve bitkisel özelliklerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1991, 1992 ve 1993 yıllarında Bafra'da P-9292 soya çeşiti ile yürütülmüştür. 1991 ve 1992 yıllarında 3, 1993 yılında ise 4 ekim yapılmış, tohumlar ekim öncesi 0 (kontrol), 3, 6, 12, 24 ve 48 saat süre ile nemlendirilmiştir. Her setteki tohumluk grupların yarısı bakteri ile muamele edilerek (aşılı), diğer yarısı ise aşısız olarak ekilmiştir. Deneme, tesadüf bloklarında“Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine”göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmanın yürütüldüğü Bafra'da soyanın yetişme dönemi içersindeki toplam yağış, ortalama sıcaklık ve ortalama nispi nem değerleri, uzun yıllar ortalamasına göre sırasıyla 230.8 mm, 14.1 °C ve % 74.5'dir. Çalışmanın yapıldığı 1991, 1992 ve 1993 yıllarında bu değerler sırasıyla 276.5, 153.1 ve 246.2 mm, 19.4, 19.0 ve 19.2 °C ve % 76.4, 74.5 ve 77.1 olmuştur. Denemeler hafif kalevi reaksiyonlu, fosfor ve potasyum bakımından yüksek, organik maddece orta düzeyde, kireçli ve killi tınlı bünyeye sahip alanlarda kurulmuştur. Ekimler mayısın ilk haftası ile haziran ayının ortası arasında, 10-12 gün aralıklı olarak (1991 yılında 31 mayıs, 10 haziran ve 18 haziran; 1992 yılında 14 mayıs, 27 mayıs ve 9 haziran; 1993 yılında ise 6 mayıs, 17 mayıs, 27 mayıs ve 6 haziran tarihlerinde) yapılmıştır. Hasat olgunluğuna gelen bitkiler 1991 yılında 15 ekim, 1992 yılında 12 ekim ve 1993 yılında ise 27 eylül tarihlerinde toplu olarak hasat edilmişlerdir. Denemelerde fidelerin topraktan çıkışı, çiçeklenme, bakla bağlama ve olgunlaşma süreleri gibi fenolojik gözlemlerin yanı sıra, hasatta bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla ve tohum adedi sayılmış ve değişkenlerin muhtemel kombinasyonlarınagöre, dekara tohum verimleri tesbit edilmiştir. Laboratuvarda bitkide nodul sayısı ve kuru ağırlığı, tohumların 1000 tane ağırlığı, tohumun yağ ve protein oranları belirlenmiştir. Üç yıllık çalışmanın sonuçları şu şekilde özetlenmiştir: 1. Üç yılın ortalama değerlerine göre; ekimdeki gecikmeye bağlı olarak çıkış süresi uzarken, çiçeklenme, bakla bağlama ve olgunlaşma süreleri kısalmıştır. 1991 yılında son ekim zamanında 48 saat süreli nemlendirme çıkışı 3 gün, 1993 yılında ise son ekim zamanında 12, 24 ve 48 saat süreli nemlendirmeler çıkışı 2-3 gün arasında kısaltmıştır. Bafra ekolojik koşullarında ekim zamanlarına bağlı olarak bitkilerin olgunlaşma süreleri 1994 yılında 113-103, 1992 yılında 123-104 ve 1993 yılında ise 117-103 gün arasında kalmıştır. 2.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY EFFECTS OF IMBIBITION AND INOCULATION OF SEEDS AND PLANTING DATES ON THE YIELD AND AGRONOMIC CHARACTERISTICS OF SOYBEAN This study was conducted to determine the effects of plant ing times and imbibition and inoculation of seeds on yield and agronomic traits of soybean (cultivar P-9292) under Bafra condi tion in 1991, 1992 and 1993. Three times in 1991 and 1992, four times in 1993 had planted and seed material soaked in watered towels for 0 (control), 3, 6, 12 and 24 hours before planting. Later, noninoculated and inoculated seeds were planted. The experimental layout was a split-split randomized block design with three replicates. Annual precipitation, mean temperature and relative humudity in the vegetation period of soybean were 230.8 mm, 14.1 °C and 74.5 % in long term compared to 276.5, 153.1 and 246.2 mm, 19.4, 19.0 and 19.2 °C and 76.4, 74.5 and 77.1 % in 1991, 1992 and 1993 respectively, in Bafra. The soil at the experimental site were slightly alkali, rich in phosphorus and potassium, fairly good in organic matter and high in lime. Soil texture was silty-loam. Seeds were planted on May 31, June 10 and June 18 in 1991, May 14, May 27 and June 9 in 1992 and May 6, May 17, May 27 and June 6 in 1993. They were harvest on October 15, October 12 and September 27 for 1991, 1992 and 1993, respectively. The results obtained in this study can be summarized as follows: 1. According to the means of three years, the emergence was prolonged but the blossom, pod filled and the maturity were shortened. By late plantings, the emergence had prolonged for 383 days soaking with 48 hours at the last planting in 1991 and for 2-3 days soaking with 12, 24 and 48 hours at the last planting in 1993. The maturity periods of plants were 113-103 days in 1991, 123-104 days in 1992 and 117-103 days in 1993. 2.