İnternet arama motoru kullanıcı verilerinin analizinde simülasyon ve olasılıksal yöntemlerin uygulanması
Using of simulation and probabilistics methods in internet search engine user data log analysis
  1. Tez No: 246411
  2. Yazar: BUKET BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akıllı bir arama motoru geliştirmenin en önemli adımlarından biri yeni konutanımlanmasıdır. Yeni konu tanımlanması kullanıcının tek bir oturum sırasında birkonudan diğerine geçerken ki konu değişiminin belirlenmesidir. Bu çalışmada aramamotoru kullanıcı oturumlarındaki konu değişikliklerini tespit ve tahmin etmekamaçlanmıştır. Bunun içinde Şartlı Olasılık Yaklaşımı ve Monte Carlo Simülasyonuolmak üzere iki farklı yaklaşım Excite ve FAST arama motorlarından alınan verisetlerinde kullanılmıştır. Bu yaklaşımlarda veri setindeki her bir sorgu için `konudeğişikliği var' ve `konu değişikliği yok' diye atamalar yapılmaktadır. Atamalarıyapmak içinse sorgunun zaman aralığı ve arama yapısı olmak üzere iki adet istatistikselözelliği kullanılmaktadır. Yaklaşımlar tarafından yapılan atamalar uzman kişi tarafındanyapılan atamalarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra yaklaşımların performans ölçütlerihesaplanmış ve incelenmiştir. Şartlı Olasılık yaklaşımı ve Monte Carlo Simülasyonuyeni konu tanımlaması için yeterli ve tutarlı sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main elements in developing a personalized intelligent search engine isnew topic identification. New topic identification is discovering when the user hasswitched from one topic to another during a single search session. In this study, it isaimed to estimate and determine new topic identification. For this reason, two differentapproaches, Conditional Probability and Monte Carlo Simulation are used in Excite andFAST search engine query logs. Due to application of mentioned methods for automaticnew topic identification, each query is assigned as ?topic shift? or as ?topiccontinuation?. This assignment relies on the statistical characteristics of the queries,such as the time interval between consecutive queries and the search pattern of theconsecutive queries. Results of human expert and methods are compared andperformance measures are calculated. Conditional Probability Approach and MonteCarlo Simulation Method provided acceptable and adequate results.